jump to navigation

Bolu Belediyesi, takip sistemiyle araçlarını gözetim altında tutuyor February 25, 2011

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Bolu Belediyesi, ‘Uydudan Araç Takip Sistemi’yle tüm araçlarını gözetim altında tutuyor. Bu sayede hem yakıt, hem zamandan tasarruf sağlanıyor. Belediye başkan yardımcıları da dahil olmak üzere belediyeye ait tüm araçların maksat dışı kullanımının önüne geçilmiş oluyor.
Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, yaptığı açıklamada, hükumetin başlattığı ‘e-devlet’ projesinin devam ettiğini ancak Bolu Belediyesi olarak, ‘e-belediye’ sistemini önceden hazırladıklarını söyledi. Bu kapsamda yaklaşık 1 yıldır çalışmaların devam ettiğini belirten Ağcan, belediyenin teknolojinin imkanlarını kullandığını aktardı.
Artık dünyanın buna doğru gittiğine işaret Ağcan, “Bizler Bolu Belediyesi olarak, teknolojinin önünde seyrediyoruz. ‘e-türkiye’ tam yürürlüğe girmedi ama biz ‘e-belediye’ noktasında çok hızlı adımlar atıyoruz ve bunun meyvelerine de oldukça hızlı alıyoruz.” dedi. Bu kapsamda Ulaşım Master Planı, İmar ve Fen İşleri, Belediye Arşivi’nin dijital ortama taşınması ile ilgili çalışmaların bitmek üzere olduğunu belirten Ağcan, belediyeye ait 113 araç bulunduğunu ve bu araçların araç takip sistemi ile anlık ve geçmişe dönük gözlenebileceğini ifade etti.
Ağcan, harita üzerinden sistemi takip ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Kırmızı renk durakladığını, mavi renk hareket halinde olduğunu, türkuaz renkse araçların çalıştığı ancak hareket etmediğini gösteriyor. Duran ve hareket halinde olan araçlarında üzerlerine tıklandığında aracın plakası, ait olduğu birim veya kişi, duruyorsa; durma süresi, hareket ediyorsa; gidiş hızı ve aynı zamanda bulunduğu yerin enlemi ve boylamı olmak üzere pek çok bilgi ekrana geliyor. Harita üzerinde belediye sınırları da çevrelenmiş durumda. Eğer bir araç belediye sınırının dışına çıkarsa sistem uyarı veriyor. Tabi bu bilgiler saniye saniye de kayıt altına alıyor. Bu sistem sayesinde belediye araçlarının yerinde ve zamanında kullanılıp kullanılmadığı da kayıt altına alınmış oluyor.”

“TASARRUF ANLAMINDA DA İYİ BİR BELEDİYE OLDUK”
Bu durumdan personelinde haberdar olduğunu vurgulayan Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, personelin de gideceği yerler için görev yazısını kendisinin talep ettiğini aktardı. Bir kaza olduğunda geçmişteki kayıtlara bakarak, aracın hızını ve kaza ile ilgili detayları rahatlıkla görebildiklerini ifade eden Ağcan, “Şeffaf bir belediye olduğumuz göz önünde. Bu uygulama sayesinde tasarruf anlamında da iyi bir belediye olduk. Alınan günlük yakıtta bunu görebiliyoruz. Ayrıca, sistem sayesinde araçlara ne zaman, nerde, kaç litre benzin alındığını, yedek parça tüketimini ve ihtiyaç olup olmadığını da takip altında tutuyoruz.” diye konuştu.
Belediye Başkan Yardımcıları olarak hem kendisinin, hem de diğer başkan yardımcılarını araçlarının takip altında olduğuna dikkati çeken Ağcan, “Bizim personelimiz sorumluluk bilinci olan personel. Bu sebeple kaynakları doğru yer ve zamanında kullanıyorlar. Araçlar bir havuzda toplanıyor ve işi olan oradan aracı alıp işi bitince bırakıyor.” ifadelerini kullandı.
Özel halk otobüslerinin de aynı şekilde takip edildiğine dikkati çeken Ağcan, anlık ve geçmişe dönük takibin otobüsler için de geçerli olduğunu ve ayrıca otobüslerin içinde de kameraların kayıtta olduğunu vurguladı. Bu sayede otobüslerin hangi durakta kaçta olduğunu, durakta kaç saniye beklediğini belirlediklerini aktaran Ağcan, şunları söyledi: “Böylece vatandaş kendini güvende hissediyor. Bizde otobüslerin yerinde ve zamanında olması gereken yerde olup olmadığını görüyoruz. Bir aksama var ise işleri düzeltme yoluna gidiyoruz.”

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: