jump to navigation

Cografı Bılgı Sıstemı Türkıye’ye Model Olacak February 9, 2011

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags:
trackback


Geçtigimiz yil sonunda gelistirdigi CBS projesini; T.C. Bayindirlik ve Iskân Bakanligi, Nüfus ve Vatandaslik Isleri Genel Müdürlügü ve Devlet Planlama Teskilati’na sunan Kocaeli Büyüksehir Belediyesi’ne Kocaeli’nin pilot il seçilmesi konusunda teklif geldi. Teklifin kabul edilmesiyle birlikte Türkiye Ulusal Cografi Bilgi Sisteminin ilk uygulamasinin Kocaeli’de yapilmasi kararlastirildi. Bu proje ile ulusal düzeyde teknolojik gelismelere uygun Cografi Bilgi Sistemi altyapisi kurularak, kamu kurum ve kuruluslarinin sorumlusu olduklari cografi bilgileri ortak altyapi üzerinden kullanicilara sunmalari saglanacak.

Cografi verilerin tüm kullanici kurumlarin ihtiyaçlarina cevap verecek sekilde standartlari olusturularak, cografi veri degisim standartlari belirlenecek. Türkiye Ulusal Cografi Bilgi Sistemi (TUCBS) bu amaçlara hizmet edecek bir e-devlet projesi olarak nitelendiriliyor. Cografi Bilgi Sistemleri (CBS), günümüz gelismis teknolojilerini kullanarak, sürekli güncellenen uydu görüntülü haritalar üzerinde elde edilebilecek tüm hizmetleri kapsiyor. Gece vakti acil nöbetçi eczane arandiginda, sinava girilecek okulun yerini bulurken, herhangi bir arsanin ada/parsel bilgilerini ögrenmek için, nüfusu her geçen gün hizla artan sehrimizin ulasim planini hazirlarken, modern sehir planlamasi yapilirken, sehre altyapi hizmetleri sunarken ve benzeri birçok uygulamada cografi bilgi sistemleri kullaniliyor.

CBS dogal afetlerde acil müdahaleleri kolaylastirmak için hesaplamalar yapmaya da imkân veriyor. Bir yandan afet alaninin fiziki yapisi, yerlesme ve nüfus özellikleri gibi unsurlar ile ilgili detayli çalismalar yapilarak çesitli veriler elde edilirken, diger yandan da bu verilerin tümü kullanilarak ileriye yönelik çesitli afet senaryolari, acil müdahale stratejileri ve diger afet öncesinde ve sonrasindaki planlamalar yapiliyor. Öte yandan Kocaeli Büyüksehir Belediyesi birçok kurum ve kurulusla da bir araya gelerek hizmet üretiminde verimliligi artirmayi da hedefliyor. Bu kapsamda ilçe belediyeleri ruhsat ve iskân islerini internet üzerinden yapabilirken, ISU, IZGAZ, TELEKOM gibi kurumlar altyapi çalismalarini Kocaeli Cografi Bilgi Sistemi araciligi ile uyum içerisinde uygulayabiliyor. Sehir Rehberi, Acil Durum Yönetimi, Altyapi Yönetimi, Çevre Yönetimi, E-Sehir Yönetimi, Ulasim Yönetimi Kocaeli Büyüksehir Belediyesi Strateji Gelistirme Dairesi’nin yaptigi önemli islerden sadece birkaç tanesi. Ülke genelinde T.C. Içisleri Bakanligi Nüfus ve Vatandaslik Isleri (NVI) Genel Müdürlügünün ‘’Ulusal Adres Veri Tabani’’ sistemine entegrasyonu –cografi olarak- gerçeklestirebilmis dört büyüksehir belediyesinden biri de Kocaeli Büyüksehir Belediyesi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: