jump to navigation

Dünya Coğrafi Bilgilendirme Sistemleri Günü December 2, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Tevfik Özdemir, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin Mesleki Uygulama Konusunda Önemli Bir Rol Üstlendiğini, Uygulamanın Yüzde 70’ini Oluşturduğunu Söyledi.

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Tevfik Özdemir, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) mesleki uygulama konusunda önemli bir rol üstlendiğini, uygulamanın yüzde 70’ini oluşturduğunu söyledi. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odasının düzenlediği Dünya CBS Günü ve Bilinçlendirme Etkinliği, İTÜ Taşkışla Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Özdemir, CBS’nin Türkiye’de eski bir geçmişi olduğunu ve Dünya CBS Günü’nün de 10 yıldır kutlandığını hatırlattı.

‘Coğrafi Bilgilendirme Sistemleri, mesleğimizi uygulama konusunda önemli bir rol üstleniyor. Uygulamanın yüzde 70’ini oluşturuyor’ diyen Özdemir, bu çerçevede harita ve kadastro mühendislerinin önemli sorumluluklar üstlendiğini vurguladı.

Özdemir, ‘Yıllardır CBS uygulamalarına ilişkin çeşitli platformlarda bilimsel tartışmalar yapıyoruz. Bu konuda sorunların aşılmasına müdahil oluyoruz. CBS kongreleri, teknik kurultaylarımız başta olmak üzere konunun birçok yönünü ele alıyoruz’ dedi.

Bu platformlarda Türkiye’de özellikle CBS uygulamalarının herhangi bir teknik standarda dayalı olmaksızın gerçekleştirilmesinin sorun teşkil ettiğine vurgu yapıldığını aktaran Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘CBS alanında en büyük eksik de yasal altyapı. Öte yandan Türkiye’de ulusal bir CBS oluşturulması çalışmaları da henüz tamamlanmış değil. Yasal altyapının yokluğuna bağlı olarak uygulamada da kaotik bir yapı var. Eğer biz üzerinde uzlaştığımız bir yasal altyapıyı ortaya koyarsak, böylece mükerrer iş üretimi ve bu alandaki kaosun da önüne geçebiliriz. Bu konudaki sorunları çözüme odaklı politikalarla aşacağız.’

Etkinlikte, CBS alanındaki yenilikler, sorunlar ve çözüm yollarına ilişkin sunumlar yapıldı.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: