jump to navigation

Bağlarımıza uydu takibi November 22, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


İTÜ Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Merkezi (UHUZAM) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Elif Sertel (30) koordinatörlüğünde üzüm bağlarımız uydudan yakın takibe alındı. Avrupa Birliği üyeliği için bağ alanlarını ve üzüm çeşitliliğini bilmenin önemli olduğunu söyleyen Doç. Sertel, üzüm bağlarıyla ilgili veri ihtiyacının ilk olarak AB’de yapılan çalışmaları incelerken karşılarına çıktığını ve proje ürettiklerini kaydetti.
Tekirdağ’daki pilot çalışma ile başlatılan proje, zaman içinde Türkiye’ye yayılacak. Uydu desteğiyle hazırlanan rapor ise 15 Kasım’da TÜBİTAK’a sunulacak.

ŞARAP ÜRETİMİ
AB’nin yetiştirilen üzüm ve şarapların kalitesiyle, bağların niteliğiyle yakından ilgilenmesine rağmen Türkiye’nin elinde tek bir veri olmadığını kaydeden Doç. Sertel, şöyle konuştu:
“Bizdeki kayıtlarda çiftçinin ‘Benim şu kadar bağım var. Şu kadar üzüm üretiyorum’ beyanı esas alınıyor. Elimizde çiftçi beyanları dışında üretimle ilgili bir tek veri yok. Bağ alanlarının yeri bile bilinmiyor. Türkiye, AB’ye girecekse bağlarımızı bilmemiz gerekiyor. AB’ye girmek istiyorsak, bağ alanlarını izleyip yönetmeniz gerekiyor. Çünkü AB, ülkemizde ne kadar bağ alanı var, ne kadar üzüm üretiyoruz, bunun ne kadarı sofralık ve ne kadarı şarap üretimi için kullanılıyor, bilmek istiyor. Şarapçılığa da ona göre destek veriyor.”

TÜBİTAK destekli proje
TÜBİTAK’ın 240 bin TL kaynak ayırdığı projeye, Tekirdağ merkez, Şarköy, Çorlu ve Marmara Ereğlisi’nde pilot uygulama olarak başlandı. Bağ alanları, üzüm çeşitlerimiz, sofralık ve şaraplık üzüm tiplerimiz, tek tek tespit ediliyor. Üzümlerin doğru büyüme zamanları, bağbozumuna kadar izleniyor. Doç. Sertel, AB’nin, Makedonya’da küçücük bir alan için bile 500 bin euro teşvik verdiğini hatırlatarak, bağ alanlarını bilmenin ülkeye çok ciddi katkı sağlayacağını kaydetti.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: