jump to navigation

Hırsızlar uzaydan takip ediliyor November 7, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Telefon hatları üzerinden çalışan alarm sistemleri, hırsızlar tarafından kabloları kesilip devre dışı bırakılınca İzmir’deki bir firma, uydu üzerinden çalışan alarmları devreye sokup hırsızları uzaydan takip etmeye başladı.

Ekonomik krizle daha da artan hırsızlık ve gasp olayları, güvenlik hizmeti veren firmaları da harekete geçirdi. Uydular güvenlik alanında da kullanılmaya başlanınca, hırsızların işi daha da zorlaştı. Binlerce şirket, fabrika, alışveriş merkezi ve konut tarafından kullanılan alarm sistemlerinin telefon hatları üzerinden çalışması, bazen hırsızların yaklanmasını engelliyordu. Soygun amaçlı girdikleri binanın telefon hattını kesen hırsızlar, alarm sistemini de devre dışı bırakabiliyordu. Uydu üzerinden gönderilen sinyalle çalışan alarmlar ise hırsızların bu çözümünün de önünü tıkamış oldu.

Kurduğu alarmları GPS ile uydu üzerinden çalıştıran Filiz Güvenlik Sistemleri, bu yolla kesintisiz güvenlik sağlıyor. Firma yöneticisi Kemal Şahin, uydu sistemini iki yıl önce uygulamaya başladıklarını belirtti. Türkiye’deki alarm merkezlerinin neredeyse tamamına yakınının iletişimini Türk Telekom hatları üzerinden sağladığını vurgulayan Şahin, “Hırsızlar bu durumu farkettiğinden beri telefon hatlarını keserek alarmı susturuyorlar. Bunun önüne geçmek için alarm sistemine GPS modülü takarak, uydu üzerinden çalıştırmaya başladık. Yedeklemek için telefon hattı da takıyoruz. Hatlarına sabotaj yapıldığında hemen öğrenip polisi haberdar ediyoruz. Sistem, 2 dakikada bir haber merkezine sinyal göndererek çalıştığını haber veriyor. Uyarılar kesildiğinde merkezî sistem, polisi durumdan haberdar ediyor. “dedi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: