jump to navigation

‘Sürmeli Kız Kuşları’na uydudan takip October 12, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags:
trackback


Kazakistan’da üreyen ve tüm populasyonunun yaklaşık 5 bin olduğu tahmin edilen ”Sürmeli Kız Kuşları”ndan 10 tanesine verici takılarak konaklama istasyonlarının belirlenmesine çalışılıyor.

Doğa Derneği Tür Sorumlusu Ferdi Akarsu AA muhabirine yaptığı açıklamada, nesli tehlike altında olan sürmeli kız kuşlarının göç güzergahının tam olarak belirlenmesi amacıyla Türkiye’de başlatılan çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Kazakistan’da üreyen ve dünya ölçeğinde populasyonu yaklaşık 5 bin olduğu tahmin edilen sürmeli kız kuşlarının kışı geçirmek üzere başlattıkları göç yolunda Türkiye’nin en önemli geçiş güzergahı olduğunu belirten Akarsu, bu türün daha sonra Suriye, Irak ve diğer bazı ülkeler üzerinden Afrika’ya ulaştığını anlattı.

Akarsu, nesli tehlike altında olan 15 türden biri olan sürmeli kız kuşlarının Türkiye ve diğer ülkelerdeki konaklama istasyonlarını belirlemek üzere 10 tanesine verici takıldığını belirterek, ”Verici takılan 10 sürmeli kız kuşunun Ağrı Patnos civarında oldukları belirlendi. Daha önceden Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi yakınlarında konakladıkları bilinen bu türün, yapılan çalışmalarla Erzurum ve Muş ovalarında da konakladıkları tespit edildi. Erzurum ve Muş’tan sonra Ceylanpınar’a giden bu türün populasyonu, ardından Suriye, Irak ve diğer bazı ülkelerde de konaklayıp Afrika’ya ulaşıyor” dedi.

Erzurum’da 50, Muş’da ise 5 tane sürmeli kız kuşu tespit edildiği ifade eden Ferdi Akarsu, şöyle konuştu:

”Ceylanpınar’da bu türle ilgili yapılan çalışmalar sırasında 600 civarında populasyon belirlendi. Asya ve Afrika arasında en çok avlanma tehlikesiyle karşı karşıya olan bu türün korunması amacıyla Türkiye’de farkındalık yaratmak üzere çalışmalar yapılıyor. Örneğin bu türün en çok görüldüğü Şanlıurfa’da panolara tanıtım ve neslinin tehlike altında olduğunu belirten afişler asıldı. Sürmeli kız kuşlarının göç yolları üzerinde bulunan Suriye ve Irak’ta avcılık tehdidi çok fazla. Umarız yapılan çalışmalar türün korunarak populasyonunun artmasını sağlar.”

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: