jump to navigation

Google Maps’e rakip Türk yazılım August 1, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Türkiye’de Google uygulamalarında meydana gelen yasal kısıtlamalar nedeniyle birçok özel sektör ve kamu kurumunun internet üzerindeki harita uygulamaları kullanılamaz hale geldi. Başta Cumhurbaşkanlığı Köşkü olmak üzere birçok belediyenin ve ticari firmanın web tabanlı uygulamaları çalışmıyor. Google Maps erişimine gelen kısıtlamalara çare arayan 9 Türk girişimci oluşturdukları yeni yazılımi le Google Maps’e rakip oldu. Maptriks adını verdikleri harita uygulamaları yazılımı sayesinde uluslararası arenada da dikkat çekti. Şirket müdürü Fatih Kuralkan geçtiğimiz günlerde yazılım hakkında bilgi vermek için Amerika’ya davet edildi.

Firmaların satış ve servis birimlerine ait konumlarını son kullanıcılarla harita üzerinde paylaşımını sağlayan uygulamalar Google Maps üzerinden yapılıyor. Bu sitelere erişimin kısıtlanmaya başlanması Türk yazılım girişimcilerini gündeme taşıdı. Bu firmaların başında gelen ve genç bir ekipten oluşan Maptriks firması kendi yazılımını birçok büyük markaya satmaya başladı. Maptriks Genel Müdürü Fatih Kuralkan kısıtlamanın yeni başladığını, bu yüzden firmaların taleplerinin yeni yeni artmaya başladığını söyledi. Yüzde yüz kendi yazılımı olan sistem ile birçok markaya web haritaları üzerinde hizmet verdiklerini söyleyen Fatih Kuralkan, kendi geliştirdikleri uygulamanın Google Maps’e göre artılarının erişim hızı, harita güncelliği ve müşteri ihtiyaçlarına göre tasarlanabilmesi olduğunu ifade ediyor. Ayrıca sistem farklı dillere de çevrilmiş durumda. Kuralkan, ilk olarak Rusça üzerinden proje hazırladıklarını ve bu alandaki hedefin en az 5 dilde yazılım geliştirmek ve ihraç etmek olduğunu söylüyor.

Maptriks nedir?

Sistem kamu veya özel şirketlerden gelen istek üzerine kuruluyor. Örneğin sizin bir marketiniz var ve yeni şubeler açmayı düşünüyorsunuz. Ancak ‘En iyi kazanç nerede? Nerede potansiyel fazla?’ gibi soruların cevabını öğrenmek istiyorsunuz. İşte Maptriks yazılımınız varsa yapmanız gereken şube açmak istediğiniz bölgeyi seçmek ve analiz istemek. Sistem size en işlek caddeyi, çevresinde bulunan okul, kampüs veya iş hanı hatta çevrede oturanların gelir düzeyine kadar tüm detaylı bilgileri veriyor ve şube açabileceğiniz en uygun yeri gösteriyor. Çevrede bulunan diğer firmaların şubelerini de yine sistem sayesinde görebiliyorsunuz. Ayrıca diyelim bir şubeniz aylık 10 bin lira kazanırken diğer şubeniz 30 bin lira ciro yapıyor. Bunun sebebini yine bu sistem sayesinde öğrenebiliyorsunuz. Sistem size nerede yanlış yapıldığını ya da bir şubede fazla çalışan olduğundan diğer şubede eleman sayısının yetersizliğine kadar pek çok detay verip şubeler arası kaydırma yapmanızı bile söylüyor. Bu işlem toplam 30 saniye içinde gerçekleştiriliyor. Sistem için lisans ücreti talep edilmiyor, bu da maliyeti diğer yazılım firmalarına göre yüzde 80 daha uygun hale getiriyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: