jump to navigation

İZSU’dan teknoloji atağı July 4, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Bu yılın başında tüm donanım ve yazılımlarını en ileri IT teknolojileri ile yenileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, şimdi de verileri tek bir kaynakta toplayarak yine tek bir kaynaktan erişimini sağlayacak.

Böylece kaynağından arıtma tesisi çıkışına kadar suyun tüm yolculuğu, saniye saniye izlenirken, su kesintilerinin yaşandığı binalar bile İZSU web sitesinden görülebilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, arka arkaya işletime aldığı sistemlerle Türkiye’de e-belediyecilik uygulamalarına örnek oluyor. Hem kaynak hem de zamandan tasarruf sağlayarak bilgiye anında ve doğru ulaşılmasını sağlayacak İzmir Kent Bilgi Sistemleri, Coğrafi Adres Bilgi Sistemi, İzmir 3 Boyutlu Kent Rehberi, Bilgi Teknolojileri Merkezi ve İzmir NET projesi gibi bilişim teknolojileri alanında önemli atılımlar yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, e- belediyecilik halkasını İZSU Genel Müdürlüğü ile genişletiyor.

Kendi bünyesinde “Coğrafi Altyapı Bilgi Sistemi” kurma hazırlıkları başlatan İZSU, öncelikle yetki alanında kalan 5 bin kilometrelik yol ağındaki su ve kanalizasyon hatları gibi alt yapı ile arıtma tesisi, depo, pompa gibi üst yapı tesislerini sisteme girecek. 544 bin hektarlık alanda hizmet veren kurumun yetki alanı içindeki diğer alt yapı tesisleri de sisteme dahil edilecek.

Coğrafi Altyapı Bilgi sistemi ile tüm veriler tek bir kaynakta toplanacak ve yine tek bir kaynaktan erişimi sağlanacak. Kurum içi bilgi alışverişi kolaylaşacak. Böylelikle veri tekrarları ve veriye ulaşım sorunları çözülerek imalat ve işletmede hızlı ve kaliteli hizmet sağlanacak. Su üretiminin kaynağından aboneye kadar gelişi, aboneden atıksu olarak çıkışı, arıtma tesisinden deniz deşarjına kadar izlenmesi sağlanacak.

WEB SİTESİNİN ETKİNLİĞİ ARTIRIYOR

Coğrafi Altyapı Bilgi Sistemleri sayesinde su kesintilerinde hangi bölgelerin, hatta hangi binaların kesintiden etkilendiği görsel olarak da İZSU Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden görülebilecek. İZSU Genel Müdürlüğü’nün verileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Adres Bilgi Sistemi ve İmar Bilgi Sistemi’ne de aktarılacak. Ayrıca yine Kent Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında kurulacak Aykome Bilgi Sistemi ile entegre olunacak.

İZSU Genel Müdürlüğü Harita ve Yeraltı Tesisleri Şube Müdürlüğü’nce yürütülen ve Mayıs ayında başlayan proje çalışmaları Temmuz 2011’de tamamlanacak.

İZSU Genel Müdürlüğü, 2010 yılının başında tüm donanım ve yazılımlarını en ileri IT teknolojileri kullanarak yenilemiş, PTT’lerde de online su faturası ödeme uygulamasını başlatmıştı.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: