jump to navigation

Sivrisinekle, harita koordinatlarına göre savaşılacak July 1, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Yaz gecelerinin korkulu rüyası olan sivrisineklere adrese dayalı mücadele yöntemi geliştirildi.

İstanbul’da tespit edilen 69 bin larva üreme kaynağını haritaya işleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Çevre Koruma Daire Başkanlığı ilaçlama ekipleri, sineklerle koordinatlar üzerinden mücadeleye başladı. İlaçlama ekipleri, Bilgi İşlem Müdürlüğü Ortak Veri Ambarı (SOA) uygulaması ile İstanbul genelinde sineklerin üreme noktaları, ulusal koordinat sisteminde üreme kaynağının türü, özelliği ve adresleri tespit edilerek sivrisinek haritası çıkartıldı.

Haritaya göre üreme merkezleri en fazla göl ve barajların olduğu bölgelerde bulunuyor. Ekipler, en yoğun mücadelesini Küçükçekmece ve Büyükçekmece gölleri çevresinde veriyor. İlçe sınırlarının geniş ve sulak araziye sahip olması sebebiyle larva üreme noktası en fazla 6.943 merkezle Arnavutköy’de bulunuyor. Bu ilçeyi 6.694 noktayla Pendik, 3.162 ile Kartal ve 2.063 ile Büyükçekmece izliyor.

İlaçlama çalışmaları ise gece ve gündüz sürdürülüyor. Mücadelede verimliliği artırmak amacıyla; Avrupa yakasında 4, Asya yakasında 2 mücadele birimi oluşturuldu. Çevre Koruma Müdürlüğü ekipleri, çalışmalarını İstanbul’da 174 ekiple sürdürüyor. Açık ve kapalı alanlarda başlayan ilaçlama çalışmaları 376 personel ve 179 araçla takip ediliyor. İlaçlama ekipleri, sivrisinek, karasinek, hamamböceği ve kene gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep olan haşerelerin yanı sıra fare, sıçan gibi kemirgenlere karşı da Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerine uygun mücadele yöntemlerini tercih ediyor. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 2010 yılında İstanbul’da ilaçlama çalışmaları için 21 milyon TL bütçe ayrıldığını belirtti. Vatandaşlar, ilaçlanmasını gerekli gördükleri yerleri Alo 153 hattına bildirebilecek.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: