jump to navigation

Manavgat Tazı Kanyonu’nda Haritalandırma ve Rota Çalışmaları June 19, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği (Kad), Yurt Genelinde Yaptığı Kanyon Haritalama ve Rota Belirleme Çalışmalarıyla Ülkede Doğa Sporlarının Cazip Hale Getirmeyi Hedefliyor. Kad Antalya’nın Manavgat İlçesi Değirmenözü ve Köprülü Kanyon(tazı Kanyonu)’nda Haritalama ve Rota Belirleme Çalışmasını Tamamladı.

KAD Başkanı Yılmaz Ece, ülke çapında 2002 yılından bu yana yaptıkları kanyon haritalandırma, rota belirleme ve uzunluk çalışmalarıyla Türkiye’de doğa sporları yapım alanlarını kayıt altına aldıklarını kaydetti.

Yılmaz Ece, harita ve rota bilgesi olmadan kanyona girmenin büyük risk oluşturduğunu ifade etti. Kanyonun diğer doğa sporlarından ayıran önemli özelliğinin girilen kanyondan mutlaka bir çıkış yolunun bulunması gerektiğini belirten Ece, dağcılık, kaya tırmanışı, yüzme ve mağara içine girmeyi bilmeden kanyoning yapımın çok olduğunu belirtti.

Türkiye’nin dünyanın en zengin kanyonuna sahip ülkeler arasında yer aldığını belirten Ece, KAD ekibinin 8 yıllık zorlu çalışması sonrası ülke genelindeki kanyonların haritalandırma çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını ifade etti.

Ece, “Ülkemiz, dünyanın zengin kanyon yataklarına sahip. 8 yıllık disiplinli çalışma sonucu çoğunu keşfederek haritalandırdık. Haritalandırdığımız kanyon alanlarını doğa sporları turizmine kazandırmak istiyoruz. Dünyanın yükselen trendi eko ve alternatif etkinlikler. Antalya-Fethiye arasında çok sayıda doğa sporu yapımı için kanyon alanı var. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyada doğa sporları turizmi çok yaygın. Avrupa’da kaya tırmanışı, dağcılık, rafting, dağ bisikleti, mağara araştırması, trekking ve Nordic Walking (İskandinav yürüyüşü) sporları çok yaygın. Özellikle Manavgat Taşağıl beldesi Beşkonak Köprülü Kanyon bölgesi her türlü doğa sporu yapıma çok elverişli. Gerekli tanıtım yapılırsa bölge rafting dışında kaya tırmanışı, trekking, dağcılık, İskandinav yürüyüşü ve mağara araştırmasında cazip hale gelebilir. Bölgenin haritalandırma tamamladık. Ekip halinde zoru başardık.” diye konuştu.

Ece, dünyada Fransa ve Orta Avrupa ülkelerinin kanyon sporunda söz sahibi olduğunu sözlerine ekledi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: