jump to navigation

Erzurum İl Özel İdaresi Yüksek Maliyet Nedeniyle Araç Takip Sisteminden Kaçınıyor June 15, 2010

Posted by Bahadir Sahin in English.
Tags: ,
trackback


Erzurum İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami Altınok, 350 araca sahip olduklarını, maliyeti yüksek olduğu için araç takip sistemi yaptırmadıklarını söyledi.

Denizli Özel İdaresi’nin ise yaklaşık 6 ay önce araçlarına takip sistemi taktırarak, 600 bin lira tasarruf ettiği öğrenildi.

Maliye Bakanlığı’nın Kamu Taşıtları Kanun Taslağı’nda idarelerin taşıt tanıma, izleme ve kontrol sistemleri kurmaları gerektiği yer alıyor.

Erzurum İl Genel Meclisi Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan raporun sonuç bölümünde, özel idare araçlarının depoya giren benzin miktarı, hareket edilen yerlerin takip edilmesi amacıyla takip sistemi kurulması öneriliyor.

Erzurum İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami Altınok, 350 civarında araçları bulunduğunu, maliyeti yüksek olduğu için sistemi yaptırmadıklarını söyledi. Altınok, internetin her ilçenin köylerinde çekemeyebildiğini de belirtti.

Araç takip sistemini Kastamonu, Denizli, Ağrı gibi çok sayıda ilin özel idaresi kullanıyor. Kastamonu 110, Ağrı 96 aracını sistem sayesinde uydudan takip ediyor. Yaklaşık 6 ay önce sisteme geçen Denizli İl Özel İdaresi, sistem sayesinde gerek yakıt gerekse takip yöntemi ile 600 bin liraya yakın tasarruf etti.

CİHAN muhabirine konuşan Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Edip Yılmazlı, sistemden duydukları memnuniyeti dile getirdi. 120 araca kurulan takip sisteminin yaklaşık 150 bin lira olduğunu kaydeden Yılmazlı, ek bir sistemle depolardan yapılabilecek akaryakıt hırsızlıklarının da önüne geçtiklerini belirtti. Yılmazlı, şöyle dedi:

“Sistemden çok memnunuz. Kar mücadelesinin olduğu yerlerde çok büyük bir kolaylık sağlar. Sağladığı tasarruf giderini geçiyor. Bir aracın günde kaç kilometre yaptığını takip edebiliyoruz. Araç ne zaman arıza yaptı, bir kamyonun gittiği yerin uzaklığını sistem sayesinde öğreniyoruz. Erzurum gibi yerlere tavsiye ediyoruz. Karla mücadele eden araçlarda kullanılabilir. Ayrıca, yeni kurduğumuz bir sisitem de araçların depo kapağı açıldığında alarm gönderiyor ve haberimiz oluyor.”

Öte yandan, 2008’de Batman’daki Tüpraş tesislerinden getirilen 2 milyon lira değerinde 2 bin ton asfalt bitümünün, taşıma ihalesini alan firma tarafından özel idareye teslim edilmediği iddia edilmişti.

Olay gerçekleştikten sonra göreve başlayan Erzurum İl Özel İdare Genel Sekreteri Selami Altınok ise olayla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: