jump to navigation

Dünyanın ilk holografik haritası tanıtıldı May 27, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


EFES-2010 Tatbikatında TSK’nın ilk kez kullandığı, dünyanın ilk “holografik haritası” da basına tanıtıldı.

İZMİR- EFES-2010 Tatbikatında TSK’nın ilk kez kullandığı, dünyanın ilk “holografik haritası” da basına tanıtıldı.

Harita Genel Komutanlığı ile MTM AŞ’nin işbirliği ile 2008 yılından itibaren çalışmaları yürütülen ve tamamı Türk Mühendisleri tarafından geliştirilen hologrofik harita ilk kez kullanıldı.

Haritaya ilişkin bilgi veren TSK yetkilileri, “Haritacılık alanında bir devrim niteliğinde olan ve üç boyutlu coğrafi bilgilerin 0.2 mm kalınlığı olan özel bir film üzerine lazerler yardımıyla kaydedilmesine olanak sağlayan” bu yeni teknoloji sayesinde yeni imkan ve kabiliyetlerinde kullanılabileceğini ifade ettiler.

Holografik haritalar basılı kağıt haritalar ile plastik kabartma haritaların tüm özelliklerine sahip olmasının yanında bir çok haritanın aynı anda tek bir mataryel üzerinde gösterimini sağlayan haritaya ilişkin askeri yetkililer şu bilgiler verdiler:

“Farklı ışık kaynakları ile bir çok coğrafi bilginin sunumuna olanak sağlamaktadır. Hologram harita; elektronik harpten etkilenmeden tek bir haritada çeşitli gizlilik seviyelerinde üç boyutlu harita bilgisi sunabilme yeteneğine sahip konsept bir ürün olarak değerlendirilmektedir. Gelecekte gece görüş sistemlerinin farklı ışık kaynakları ve 360 dereceden görünebilme gibi yeni yeteneklerin kazandırılması da hedeflenmektedir. Özellikle harekatın planlama safhasında uçak ve helikopter kabinlerinde, çıkarma harekatında ileri gözetleme unsurlarında, arazide harekatı icra eden piyade birliklerinde kullanılmak üzere hologram haritalar üretmek mümkün olacaktır. Harita Genel Komutanlığı’nda özel yöntemler ve yazılımlar ile sayısal ortamda hazırlanan üç boyutlu harita verileri, Türkiye’nin en büyük hologram üreticisi olan MTM A.Ş.’nin ileri yüksek güvenlikli teknoloji laboratuarlarında holografik harita haline getirilmektedir.”

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: