jump to navigation

Gediz’de Sivrisinek Ve Karasinek Üreme Alanı Haritası İle İlaçlama Yapılacak May 24, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Kütahya’nın Gediz ilçesinde, çevre ve halk sağlığını korumak amacıyla başlatılan ilaçlama çalışmaları sivrisinek ve karasinek üreme alanı haritası ile yapılacak.

Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, ilçe genelinde sivrisinek ve karasinek üreme alanlarının kesin tespitini sağlayacak olan harita çalışmasının haşere ile mücadelede teknolojiyi kullanarak bu zararlılara karşı en etkin ve doğru bir çalışmayı amaçladıklarını söyledi.

Kütahya’da ilk kez Gediz Belediyesi tarafından gerçekleştirilen harita çalışmasının Belga Sağlık firması ve Gediz Belediye işbirliğinde geliştirilen uydu bağlantılı sistemin elde edilen verileri tespit etme ve kayıt altına alma yeteneğine sahip olduğunu belirten Başkan Saraoğlu, “Çevre ve Halk sağlığı alanında tehdit unsuru olan haşereler ile mücadeleye Mayıs ayı itibari ile başladık. Amacımız, halkımızı haşerelerden uzak tutmak ve ekonomik olarak hayvansal ürünlerimizin kalitesini artırmaktır. Bu çerçevede Belediyemiz Kütahya’da bir ilki başarıp Belga Sağlık firması ile yürütülen çalışmalarda sivrisinek ve karasinek üreme alanlarını arazide bilhassa yerinde, uydu bağlantılı olarak tespit etmiştir. Bu veriler toplanarak haritaya yansıtılacaktır. Böylelikle tüm üreme alanları kayıt altına alınarak Gediz’in sivrisinek ve karasinek üreme alanları deseni ortaya çıkacaktır. En kısa süre içerisinde bu harita web sitemizde yayınlanarak halkımızın bilgisine sunulacaktır” dedi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: