jump to navigation

İzmir parmaklarınızın ucunda May 18, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


İzmir Büyükşehir Belediyesi, sınırları içinde yer alan belediyelerin imardan emlağa, altyapıdan haritalamasına kadar tüm bilgilerinin tek bir havuzda toplanmasını sağlamak amacıyla ”Coğrafi Adres Bilgi Sistemi” kurdu.
AA muhabirinin belediye yetkililerinden aldığı bilgiye göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi, ”Coğrafi Adres Bilgi Sistemi” sayesinde köylerden, sokaklara ve binalara kadar her yeri kayıt altına alarak, yerinde ve hızlı bilgiye ulaşılmasını sağlıyor.

Belediyenin Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından 2007 yılında yapılan Coğrafi Adres Bilgi Sistemi (CABS) Projesi kapsamında 21 ilçe, 578 mahalle, 165 köy, 37 bin 540 sokak, 616 bin 673 bina ve 1 milyon 743 bin 502 bağımsız bölüm birbirleriyle ilişkilendirilerek veri tabanına aktarıldı.

Coğrafi Adres Bilgi Sistemleri, aynı zamanda ”Ulaşım”, ”Altyapı”, ”Araç Takip” ve ”İmar Bilgi Sistemleri”nin de temel altlığını oluşturuyor. Sokakların isim, yol tipi ve fotoğraf bilgileri, binaların isim, zemin üstü kat sayısı, bina tipi, bağlı olduğu sokak ve fotoğraf bilgileri, bağımsız bölümlerin zemin üstü kat sayısı bilgileri proje kapsamında toplanmış durumda. Verilerin güncelliği, Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki 21 ilçede görevlendirilen Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü personeli tarafından gerçekleştiriliyor.

Çoğrafi bilgi sistemi çalışmasını desteklemek amacıyla Adres Numaralama Projesi, İmar Bilgi Sistemi, Araç Takip Sistemi, 3 Boyutlu Kent Rehberi ve İzmirnet sistemi gibi bazı projeler de hayata geçirildi.

Adres Numaralama Projesinde bütün sokaklar aynı standartlara kavuşturuldu, bunun ilerideki aşamasındaysa yaklaşık 1 milyon binaya bardok şeklinde kimlik numalara işlenecek ve adres kullanımında bütünlük sağlanacak.

-3 BOYUTLU KENT REHBERİ-

Türkiye’nin en kapsamlı ve güncel 3 Boyutlu Kent Rehberi de İzmirlilere bir ”tık” kadar yakın. ”www.izmir.bel.tr” adresinden erişilebilen rehber, harita üzerine giydirilen canlı kamera görüntülerinden oluşuyor. İlk etapta Konak Meydanında bulunan kameralar, zaman içinde kentin çeşitli noktalarına yerleştirilecek ve bu sistemi kullananlar, bilgisayar başında İzmir sokaklarında geziyormuş gibi hissedebilecek.

Vatandaş odaklı hizmetlerin hızlanması amacıyla oluşturulan İzmirNet projesiyle, belediye hizmetleriyle ilgili her türlü bilgiye ulaşılabiliyor. Vatandaşların internet üzerinden, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili birçok işlemi gerçekleştirmesine olanak sağlayan e-işlem merkezi, ”http://eislem.izmir.bel.tr” adresinde hizmet veriyor.

-YENİ PROJELER-

Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki dönemdeyse, ”İzmir 2 boyutlu kent rehberi”, ”Ulaşım bilgi sistemi”, ”Altyapı bilgi sistemi”, ”Coğrafi mezarlık bilgi sistemi”, ”Sayısal telsiz sistemi”ni hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni projelerin hizmete girmesiyle birlikte, kent genelinde yapılacak olan her türlü altyapı çalışmalarının planlanmasından, Büyükşehir sınırları içindeki yol – araç bilgilerine kadar çok çeşitli bilgiler sisteme alınacak.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: