jump to navigation

İski Ukbs Uydudan Konum Belirleme Sistemi nasil calişiyor? May 14, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Uydularla konum belirleme sistemleri ile bulunduğumuz yerin yada yeryüzündeki herhangi bir yerin koordinatlarını gerçek zamanlı ve çok hassas olarak belirlemek günümüzde olanaklı hale gelmiştir.

Uydularla konum belirleme sistemleri denince akla Amerika Birleşik Devletlerinin GPS, Avrupa Birliğinin GALILEO ve Rusların GLONASS uyduları gelmektedir. Bütün gelişmiş ülkeler artık yaşamın hemen her alanında bu uydu ölçülerini kullanmaktadırlar.

Örneğin, uçakların ve gemilerin bir yerden başka bir yere gidişinde, arama-kurtarma faaliyetlerinde, araç takip sistemlerinde, depremlerin önceden belirlenmesi amaçlı hesaplamalarda, kadastro ve mühendislik ölçmelerinde GPS ölçüleri temel rolü oynamaktadır. Kısaca uydu sistemleri, elinde GPS alıcısı olan bir kullanıcının:

* Herhangi bir yer ve zamanda

* Her türlü hava koşulunda

* Ortak bir koordinat sisteminde

* Yüksek doğrulukta

* Ekonomik olarak

anında konum, hız ve zaman belirlenmesine olanak veren hassas konum belirleme sistemleridir.

“Uydu sistemlerinden etkin ve ekonomik olarak yararlanabilmek için, gelişmiş ülkelerde yerel yönetimler ve/veya eyaletler tarafından gerçek zamanlı sabit referans istasyonlarından oluşan ağlar kurulmaktadır. Bu ağlara CORS (Continuously Operating Referance Station) adı verilmektedir. Söz konusu ağlardaki referans istasyonlarından 7 gün 24 saat ve 365 gün sürekli olarak ve istenilen sıklıkta koordinat düzeltmeleri yayınlanmaktadır.

Bu referans istasyonlarının koordinatları çok hassas olarak önceden belirlendiği için daha sonra yapılan ölçü anındaki hatalar da hesaplanarak bunlar düzeltme olarak arazide ölçü yapan kullanıcılara gerçek zamanlı olarak yayınlanmaktadır.

Elinde GPS alıcısı olan kullanıcılar ise 2-4 cm doğruluğunda gerçek zamanlı koordinat elde edebilmektedirler.

Kurumumuz ihtiyaçları göz önüne alınarak ve dünyadaki teknolojik kullanım imkânları değerlendirilerek tüm İstanbul?u kapsayacak, öncelikle İSKİ çalışmalarında GNSS teknolojilerini etkin ve verimli kullanıma imkân verecek ardından İstanbul?da bu veriyi kullanabilecek tüm kişi, kurum ve kuruluşların hizmetine sunulabilecek bir sistem Kasım 2008 tarihi itibarı ile çalışır hale getirilmiştir.

İSKİ UKBS sabit istasyonları 8 sabit noktadan oluşmakta ve tüm İstanbul için kapsama alanı sağlamaktadır. Sistem Amerikan GPS uyduları ve Rus GLONASS uydularını kullanarak maksimum verimliliği arazide ölçme çalışmalarını gerçekleştirecek GNSS alıcılarına sunmaktadır.

Kontrol Merkezi, Yazılım Özellikleri ve Yayınlanan Düzeltmeler

İSKİ-UKBS sabit GNSS istasyonlarının kontrol merkezi yazılımı İSKİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan 2 adet Server (Sunucu)ya kurulmuştur. GNSMART Pro yazılımı kurulan birinci sunucu Data İşleme Sunucusu ve GNWEB yazılımı kurulan ikinci Sunucu Web Sunucusu olarak tasarlanmış ve çalışır hale getirilmiştir.

Kontrol merkezi yazılımından ağ düzeltmeleri NTRIP protokolü ile yayınlanmaktadır.

UKBS ağından NTRIP Protokolü ile dünya standartlarında FKP, VRS ve MAC düzeltmeleri yayınlanmaktadır.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: