jump to navigation

Eskişehir ‘med-es’ine Kavuştu April 10, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Eskişehir’de, kentin muhtelif yerlerinden kablosuz olarak görüntü aktarabilen ilk örnek olan ve “Mobil Wi-Max 4G’ teknolojisinin de ilk kez başarıyla test edildiği Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’nin (MED-ES) açılışı yapıldı.

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Özkan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Anadolu Üniversitesi ve Emniyet Müdürlüğü iş birliğiyle 2006 yılı sonunda başlatılan ‘Trafik kazalarının azaltılması ve önlenmesi amacıyla coğrafi bilgi teknolojilerinden yararlanılması” adlı TÜBİTAK projesinin, Eskişehir Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’nin (MED-ES) çekirdeğini oluşturduğunu söyledi. Bir Ar-Ge çalışması olarak başlayan projenin İl Özel İdaresi, kurumlar ve duyarlı vatandaşların desteğiyle çok daha ileri seviyelere taşındığını anlatan Özkan, “Bugün itibarıyla müdürlüğümüzün en üst katında 14 büyük LCD ekran, iki projeksiyon ekranı ve yüksek kapasiteli sunucu sistemlerinin bulunduğu modern MED-ES İzleme ve Kayıt Merkezi faaliyete geçirildi. 350 aracımızda GPRS sistemiyle GPS konum bilgilerini gönderen araç takip sisteminin dijital uydu haritası üzerinde faal olarak çalışması ve bu yolla ekiplerimizin en seri ve etkin şekilde meydana gelen olaylara müdahale etme imkanı sağlandı. Ayrıca, şehrimizin hassas ve halk yoğunluğunun fazla olduğu 35 mevkiye yerleştirilen 90 kamerayla canlı görüntü alınarak MED-ES İzleme ve Kayıt Merkezi’ne kablosuz olarak aktarılması sağlandı ve ülkede kablosuz olarak bu sayıdaki kamera görüntüsünü aktarabilen ilk örnek oldu” dedi.

Metin Özkan, çevre yoluna altı plaka takip kamerası kurumunun da tamamlandığını ve sistem sayesinde aranan araçların tespitinin kolayca yapılabildiğini kaydederek, “Proje içerisinde en önemli gelişmelerden biri olarak değerlendirdiğimiz ve ilk olarak şehrimizde test edilen ‘Mobil Wi-Max 4G’ adlı teknolojiyi kullanılarak iki ekibimize yerleştirilen standart ve plaka okuma kameralarıyla seyir halindeyken çevredeki araçların plaka sorgulamasının yapılması ve bu hareketli araçlardan anında canlı görüntü aktarımı konularındaki çalışmalarda başarı sağlandı. Otogar, tren garı, alışveriş merkezleri ve çeşitli kuruluşların mevcut kamera görüntülerinin de bu sisteme entegrasyonu çalışmaları kapsamında mevcut izlenebilen 100 kamera dışında otogardaki 16 kameranın da sisteme entegrasyonu sağlandı. Böylece, MED-ES merkezinden izlenebilen kamera sayısı 116’ya çıktı. Bugün açılışını yaptığımız proje birinci etap olup, yıl sonuna kadar çok daha fazla ekibimizden seyir halinde canlı görüntü aktarımı ve plaka sorgulama imkanı sağlayacak ‘Mobil Wi-Max 4G’ ağının tüm şehri kapsayacak şekilde konuşlandırılması ve kamera sayısının 250’ye çıkarılması planlanmaktadır” diye konuştu.

Projedeki ‘Mobil Wi-Max 4G’ teknolojisini ilk kez Net İletişim’in kurup başarıyla test ettiği belirtildi. Proje kapsamında İl Özel İdaresi’nde yaklaşık 4 milyon lira daha kaynak olduğu ve en kısa sürede ihale yapılıpp sistemin ikinci etabının da gerçekleştirileceği belirtildi.

Konuşmaların ardından sisteme katkıda bulunanlara teşekkür plaketi verildi. Daha sonra Vali Mehmet Kılıçlar, İl Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ve öteki yetkililer açtıkları MED-ES İzleme ve Kayıt Merkezi’ni gezip ilgililerden bilgi aldı.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: