jump to navigation

Galileo Projesini sıradan vatandaşa ne faydası var? March 24, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Resmi olarak 26 Mart 2002 tarihinde başlatılan Galileo, Avrupa’nın kendine ait uydu izleme sistemi olacak. Bu program halka ne kazandıracak?

Galileo, büyük ölçüde siyasi bir program. Airbus ve Ariane roket programı gibi yüzde yüz sivil olarak yürütülen bu uydu takip sistemi Avrupa’nın bağımsızlığını güçlendirecek.

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler artık ordu tarafından yönetilen Amerikalı GPS ve Rus GLONASS sinyallerini kullanmak zorunda kalmayacak.

İspanya Başbakanı‘nın teknoloji danışmanı Alvaro Herrero Porteros’a göre Galileo devrim niteliği taşıyan ekonomik ve teknolojik bir girişim:

“Galileo sistemi tek başına ulaşılmak istenen bir hedef değil. O, uzaya sinyal göndermekte; uydudan izleme sistemi kurmakta ve mühendislerin düşünebileceği her türlü faydalı uygulamayı hayata geçirmekte kullanılacak bir araç. Galileo’nun hizmet ve uygulamaları tamamen vatandaşlara odaklı olmak zorunda.”

Çoğu insan uydu takip sistemlerini arabalarında kullandıkları navigasyon cihazlarından biliyor ama sistem bununla sınırlı değil. Mesela Pernasvip Projesi, görme engelli insanların sesli destek sistemiyle özgürce ve güvenli bir şekilde hareket etmelerini sağlıyor. Modi Projesi yaşlı ya da Alzheimer hastası kişilerin ailesi ve bakıcılarının acil durumlarda bu kişileri bulmasını ya da ihtiyaç halinde polis ve itfaiye’ye haber vermesini sağlıyor.

Avrupa Komisyonu’nun sanayiden sorumlu yeni üyesi Antonio Tajani, Galileo projesi konusunda Avrupalı vergi mükelleflerinin parasının doğru yere harcandığından emin:

Galileo projesine harcanan 3,6 milyar Euro’nun kesinlikle verimli yerlerde kullanıldığını ispat eden onlarca önemli uygulama var.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse, Galileo 2014‘ün başlarında ilk etapta üç servisle işlevsel hale gelecek. Bu projelerden biri, Avrupalıların serbest bir şekilde kullanabileceği Amerikan küresel yer belirleme (GPS) hizmetinin benzeri olan “Açık Servis” olacak.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: