jump to navigation

‘Ulusal Coğrafi Bilgi Altyapısı’ kurulması konusunda fizibilite çalışmalarına başlandı February 21, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Türkiye’de tüm coğrafi bilgilerin ilgili kurumlarca toplanması, ortak bir yapı üzerinden sunulması ve kullanılması amacıyla ”Ulusal Coğrafi Bilgi Altyapısı” kurulması konusunda fizibilite çalışmalarına başlandı.

Türksat’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, şirket ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında 16 Aralık 2009 günü imzalanan protokol çerçevesinde projenin fizibilite çalışması başladı.

Proje kapsamında ulusal düzeyde, teknolojik gelişmelere uygun coğrafi bilgi sistemi altyapısı kurularak kamu kurum ve kuruluşlarının sorumlusu oldukları coğrafi bilgileri, kullanıcı kurum ve sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, içerik ve değişim standartları belirlenerek ortak altyapı üzerinden kullanıcılara sunmaları hedefleniyor.

Proje ile Türkiye’nin coğrafi bilgi altyapısının, Avrupa Birliğinin INSPIRE Direktifi’ne de uygun olarak uluslararası standartlarda hazırlanması öngörülüyor.

Projenin tamamlanması ile Türkiye’deki coğrafi bilgi ve coğrafi bilgi sistemlerinin uyumsuzlukları, verilerin yetersizliği, mükerrerliği ve parçalanmaları, kurumlararası koordinasyon eksikliği, veri politikalarının sınırlamaları, telif ve erişim hakları ve ücretlendirme gibi sorunlar çözüme kavuşturulacak ve böylece e-Devlet uygulamalarının konumsal bileşeni de tamamlanmış olacak.

DPT koordinasyonunda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sorumluluğunda ilgili kamu kuruluşlarının katılımıyla yürütülen Ulusal Coğrafi Bilgi Altyapısı Projesi dünyanın bu alandaki sayılı projelerinden biri olacak.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: