jump to navigation

Güneşten Kaynaklanan Radyasyon GPS’i Etkileyebilir February 14, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Bilim insanları, önümüzdeki dönemde güneşte meydana gelecek olası büyük patlamalar dolayısıyla GPS cihazlarının hatalı sonuçlar üretebileceği uyarısını yapıyorlar. İngiltere’de, geçtiğimiz yıl meydana gelen 300 bini aşkın kazada GPS sistemlerinin gereği gibi kullanılmamaları neden gösteriliyor.
Gelecek bir kaç yıl içerisinde güneşin maksimum seviyede aktiviteye ulaşacağını öngören İngiliz bilim insanları bunun GPS sistemlerini etkileyebileceğini ifade ediyorlar.

Daha önce de, güneşte benzer hareketlenmeler dolayısıyla kullanıcılar GPS cihazlarından gerektiği gibi yararlanamamışlardı. Askerlerin de operasyonlarında büyük ölçüde yararlandıkları GPS sistemlerini, geçmişte daha çok lojistik firmaları kullanıyordu. Teknolojinin desteğiyle daha basit bir arayüze sahip olan GPS sistemleri günümüzde akıllı telefonların vaz geçilmez özellikleri arasında yer alıyor.

2006 yılında güneş sisteminde yaşanan büyük patlamalar, uydu iletişimini önemli ölçüde etkilemişti. Bilim insanları, önümüzdeki dönemde güneşte meydana gelecek olası büyük patlamalar dolayısıyla GPS cihazlarının hatalı sonuçlar üretebileceği uyarısını yapıyorlar. Yolculukları esnasında GPS’ten yararlanan sürücülerin, güneşteki hareketlilik dolayısıyla yanlış bir istikamete yönlendirilebileceklerini hatırlatan bilim insanları, kullanıcıları dikkatli olmaya çağırıyorlar.

Yakınlarda gerçekleştirilen bir araştırmaya göre genç kullanıcıların büyük bir bölümü harita ve benzeri araçlar yerine navigasyon cihazlarına güveniyor. İngiltere’de, geçtiğimiz yıl meydana gelen 300 bini aşkın kazada GPS sistemlerinin gereği gibi kullanılmamaları neden gösteriliyor. 1.5 milyonu aşkın kişi GPS ekranını takip ederken aniden değişen yol bilgisi dolayısıyla kaybolduklarını ifade etmeleri dikkati çekiyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: