jump to navigation

İzmir Büyükşehir Belediyesi araçları yakın takipte January 17, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , , ,
trackback


Öncelikli olarak acil müdahale-kurtarma araçları, trafik, zabıta ve hal araçlarına kurulan takip sistemi ile anlık araç takibi yapılabilecek. Araçların tümünde, istenilen merkeze yönlendirilebilecek acil çağrı butonu da bulunuyor. İlk etapta 400 araç sisteme alındı. Önümüzdeki hafta sistemin yetki verilen kişiler tarafından izlenmesi sağlanacak. Sistem yıl içinde yaygınlaştırılarak Belediye’nin diğer araçlarına da uygulanacak.

Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki itfaiye, ambulans ve zabıta araçlarından ilk etapta 50’sine navigasyon cihazı taktı. Hem konum ve güzergah belirleme hem de adres sorgulama olanağı sağlayan bu cihazlar, ekiplerin yangın ve kaza gibi acil vakalara en kısa sürede ulaşmasını sağlıyor. Yıl içinde navigasyon cihazı takılan araç sayısının artacağı bildirildi.

Kurulan sistemin etkin ve verimli bir şekilde araç takibi yapma imkanı sağlayacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Müdürlüğü yetkilileri, bu proje ile hizmetlerin yapılmasında zaman tasarrufu sağlanacağını, hızların izlenmesi nedeniyle de sürücüden kaynaklanan trafik kazalarının azalmasını ve yakıt tasarrufunu beklediklerini dile getirdi. Belediyeye ait birimlerin daha etkin ve verimli çalışmasını sağlayacak sistem hakkında bilgi veren yetkililer, “Ek giderlerin kontrolü, gereğinden uzun molalar, aşırı rölanti süresi ihlalleri, çalışma bölgesi ihlalleri ve rota ihlallerinin önüne geçilerek araç yönetiminin en iyi düzeyde olmasını sağlayacağız. Araçların ve sürücülerin emniyetinin sağlanması ve sistemin yetki verilen kişilerce dünyanın her yerinden internetten takip edilebilmesi de mümkün olacak. Bu sistem sayesinde, acil müdahale ve kurtarma çalışmalarını daha etkin bir şekilde yürüteceğiz.” diye konuştu.

Aşırı hız, durma süresi, çalışma süresi, işe başlama ve bitirme, araç sert kullanım, kaza, rota ve alan ihlalleri ile anlık rölanti süresi ve günlük rölanti süresinin aşılması durumunda bu bilgiler kayıt edilecek ve cep telefonlarına anında SMS olarak gönderilecek. Yöneticilere istenen sıklıkta e-posta şeklindeki raporlar otomatik olarak da iletilecek.

SİSTEMİN ÇALIŞMASI

Araçlara takılan kitler içerisindeki GPS teknolojisi sayesinde, uydudan gelen sinyallerle elde edilen anlık konum bilgisi, belirli aralıklarla yine kitlerdeki GSM hatları sayesinde SMS olarak GSM operatörüne, GSM operatöründen de internet üzerinden Belediye’deki sunuculara gönderilecek. Böylece araçların konum bilgisi haritaya yansıtılarak izlenmeleri sağlanacak

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: