jump to navigation

ASELSAN ‘arı’ gibi January 9, 2010

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Savunma sistemlerinin millî imkânlarla yapılmasında önemli bir rol üstlenen ASELSAN, zırhlı araçlardaki ihtiyaçları da karşılayacak.

Türk Savunma Sanayii’nin göz bebeği ASELSAN, yeni yıla hızlı girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyaç duyduğu savunma sistemlerinin millî imkânlarla karşılanmasında önemli bir rol üstlenen ASELSAN bir hafta içinde toplam 6 önemli projeye imza attı. Milli Savunma Bakanlığı ve ASELSAN arasında TSK’nın Ateş Destek Otomasyon Projesi için 148 milyon 500 bin dolarlık sözleşme imzalandı. Sistem, komutanın uygun hedefi uygun zamanda uygun silah sistemi ve uygun mühimmat ile ateş altına almak için gerekli planları yapmasını, uygulamasını sağlıyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı ile imzalanan “VHF Geniş Alan Sayısal Emniyetli Muhabere Sistemi” projesiyle ise, her türlü hava şartlarında, terör, kriz ve afet gibi durumlarda kesintisiz hizmet verilmesi planlanıyor.
AN/TPQ-36 V(9) Hedef Tespit Radarına Kara Navigasyon Sistemi Entegrasyon Sözleşmesi’yle ilgili projede de, mevcut radarların, hızlı ve hassas konuşlanma, seyir- hedef bilgilerinin sayısal harita üzerinde görüntülenmesi hedefleniyor. “Kundağı Motorlu Obüs (FIRTINA) Mühimmat Aracı için Mühimmat Transfer Sistemi” projesinde ise, FIRTINA obüslerine hızlı ve güvenli mühimmat transferi yapılabilecek ve bu sayede muharebe etkinliği önemli ölçüde artacak. KALKAN Hava Savunma Radarının tedarikiyle ilgili imzalanan sözleşmeye göre de, her türlü menzil ve fonksiyonda kara, deniz ve hava radarlarının millî olarak geliştirilmesi için gereken bilgi birikimi ve alt yapı yeteneği geliştirilecek.
Jandarma Genel Komutanlığı ile imzalanan Jandarma Muhabere Telsiz Sistemi (JEMUS) Projesi’yle de, bilgiye süratli ulaşılması ve birimler arasında hızlı koordinasyon imkânı sağlanıyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: