jump to navigation

‘Çevre ve Ormancılıkta Stratejik Yönetim’ December 12, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesinin kuruluşunun 15. yılı münasebeti ile Düzce Üniversitesinde düzenlenen etkinliğe katıldı. Eroğlu “ Ülkemizin ormanlık alanlarının yüzde 50’si verimli, yüzde 50’si de bozuk” dedi.
Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nin kuruluşunun 15. Yılı münasebeti ile Düzce Üniversitesi’nde etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da ‘Çevre ve Ormancılıkta Stratejik Yönetim’ konulu bir konferans verdi.
Düzce Üniversitesi Kongre Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi dekanı Prof. Dr. Süleyman Akbulut fakülte hakkında bilgiler verdi. 15 yıl içerisinde Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nin gelişiminden söz eden Akbulut, “Bundan sonrası için hedeflediğimiz mezun olan öğrencilerinin arandığı bu alanda başarılı öğrenciler yetiştiren ve isim yapmış bir fakülte olmaktır” dedi.
Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu Düzce Üniversitesi’nin kuruluşundan bugüne gösterdiği gelişme hakkında bilgiler vererek büyük bir aile haline geldiklerini belirtti. Şerifoğlu içerisinde buldukları yörenin kalkınması için proje ürettiklerini ifade ederek, “30’a yakın somut projelerimizle Düzce’nin sürdürülebilir ve kalkınmaya yönelik projelerimize devam ediyoruz. Bilgi ve birikimlerimizi Düzce’nin gelişimi için kullanıyoruz” dedi.
Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nin 15. Yılı etkinliklerine katılmasından duyduğu memnuniyetini dile getirerek, Düzce Üniversitesi’nin kısa süre içerisinde gösterdiği gelişmenin takdire şayan olduğunu söyledi. Bakan Eroğlu eğitime büyük önem verdiklerinin altını çizerek, “Kendimize büyük hedefler belirlemeliyiz. Bizim ülkemizin de büyük hedefleri var. Türkiye olarak 2023 yılında dünyada en büyük ekonomiye sahip olan ilk 10 ülke arasına girmek istiyoruz. Bu hedefi de yakalayacağız. Çünkü ancak hedefi olan milletler yükselir. Hedefi olmayan şirketler olsun ülkeler olsun mahvolmaya mahkumdurlar. 21. Asır da büyük düşünenlerin asrı olacaktır. Büyük düşünenler kazanacak, küçük düşünenler mahvolmaya yüz tutacaklardır. Tüm bunların gerçekleşmesi için de insan en önemli unsur. İnsanın kendine güvenmesi gerekir ki bizim ülkemizdeki en büyük sorun bence budur. Ülkemizde bir güven eksikliği var.Başkaları yapar biz yapamayız diye bir düşünce var. Bunun ortadan kaldırılması gerekir ve planlı bir şekilde hareket etmek gerekir. Fikirlere açık olmak gerekir. Ortaya yeni fikirler konulduğunda daha geniş bir açıdan olaylara bakma şansınız olabilir. Bu sayede ortaya çok daha iyi fikirler ortaya çıkmış olur. Bir de hızlı karar vermek gerekir. İstanbul’un tüm su kaynaklarını kurtarmış isek bunun altında hızlı karar verebilmiş olmamız yatıyor” dedi.
Hükümet olarak Türkiye’nin gelişimi için büyük çabalar gösterdiklerini ve bu sayede dışarıda Türkiye’nin daha etkin hale geldiğini kaydeden Eroğlu, “Dış ilişkilerde kilit ülke konumundayız. Eğitime çok büyük önem veriyoruz. Toplam 132 bin 790 derslik kazandırdık. 740 milyona yakın ders kitaplarını 6 yıl içinde ücretsiz dağıttık. Bu 6 yılda 722 bin 240 bilgisayarı da okullara gönderdik. Mesleki eğitime de bunların yanında büyük önem veriyoruz. Türkiye genelinde 41’i devlet 22’si Vakıf üniversitesi olmak üzere 63 yeni üniversiteyi hizmete açtık. Üniversitesiz hiçbir ilimiz kalmadı. Öğrencilerimizin burslarını 45’ten 180’e yükselttik” ifadelerini kullandı.
Bakan Eroğlu Türkiye’de bulunan orman alanlarının korunması ve geliştirilmesi için çok büyük gayretlerde bulunduklarının üstünde durarak orman alanlarının korunması ve yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.
Bakan Eroğlu ormanların korunması ve yaygınlaştırılması konularında şunları söyledi: “Ormanlarımız en önemli kaynaklarımız. Hava kirliliğinin yüzde 20’sini tutuyor. Ormanlar küresel iklim değişikliklerinin önlenmesi açısından çok büyük öneme sahipler. Bir profesörün araştırmasına göre 3-5 dakika ağaçlara bakmanın insana sinir ilacı almışçasına rahatlatıcı etkisi yaptığını belirlemiş. Orman varlığımıza baktığımızda ise ülke alanımız içerisinde yüzde 27’si 21.2 milyon hektar alanımız ormanlık alan. Ancak bunun da yüzde 50’si verimli orman diğer yüzde 50’si bozuk alan. Bu çok önemli bir tablo. Bunun düzelmesi için orman mühendislerimize çok büyük işler düşüyor. 30 yıllık envanter sonuçlarına baktığımızda orman alanlarımız ve ormanlardaki odun servetimizin arttığını görüyoruz. Bunu gururla söyleyebiliriz. Türkiye hem orman hem odun servetini arttıran nadir ülkelerden biridir. Ormanlardan şehirde yaşayan insanların faydalanması şarttır. İşte bu sebeple kent ormanları kuruyoruz. Mesire yeri sayısını da 144’ten 441’e yükselttik. 1992-2002 yılları arasında 75 bin hektar alan üzerinde ağaçlandırma, erozyon ve toprak kontrolü programları yapılırken 2008 yılında 420 bin hektar alana karşılık 463 bin hektar’a çıkarttık. Bozuk orman alanlarına köy tüzel kişiliklerinin özel ağaçlandırma çalışmalarına hibe kaynak sağlanmaktadır. Diğer özel ve tüzel kişilere de çok düşük faizle kredi veriyoruz. Tüm bunlar sonrasında engellerin kaldırılması sonrası özel ağaçlandırma 5 kat artmıştır. Türkiye ormanlarının yüze 60’ı yani 12 milyon hektarlık alan yangın riski altında bulunuyor. Yılda ortalama 10 bin hektar gibi bir alanı maalesef yangınla kaybediyoruz. Yangınlarla mücadele için 3 temel stratejimiz var. Bunların ilki önleme ikincisi söndürme çalışmaları, üçüncüsü de bu alanların yeninden ağaçlandırılması çalışmaları. Bazı riskli bölgelere 27 adet gözetleme kulesi 64 adet de kamera yerleştirdik. Bu sayede kameralarda en ufak bir dumanın gözükmesi sonrası kule alarm sistemi ile haberdar ediliyor. Oradan da Ankara’ya kadar bilgi veriliyor. Dolayısı ile yangına müdahale etmekte çok daha hızlı hareket edebiliyoruz. Araç takip ve yangın izleme sistemi ilk kez kuruldu. Bu sistemle yangına dahil olan bütün araçlar harita koordinat vasıtasıyla uydudan takip edilebiliyor. Bu sistem ülke geneline kapsayacak şekilde yaygınlaştırıldı. Bu sistem 2008 yılında e-Türkiye ödülü de kazanmıştır.”
Çevre ve Ormancılıkta Stratejik Yönetim konulu konferansın ardından Bakan Eroğlu Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi bünyesinde kurulan laboratuarın açılışını gerçekleştirdi. Bakan Eroğlu açılış ardından üniversiteden ayrıldı.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: