jump to navigation

Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü – Bursa December 8, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Bursa Şubesi Başkanı Ufuk Ay, hayatın her alanında daha yaşanılabilir bir süreç için bilginin coğrafi bilgi sistemi (CBS) ile anlamlı yönetilmesi gerektiğini söyledi.

HKMO Bursa Şubesi tarafından düzenlenen “coğrafi bilgi sistemleri günleri” oturumuna Tapu Kadastro 4. Bölge Müdürü İzzettin Kocukoğlu, Zonguldak Karaelmas Üniversitesinden Prof. Dr Şenol Kuşcu, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Harita Mühendisi Ayhan Sezer, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Harita Mühendisi Derya Bulut, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Osmangazi ve Nilüfer tapu ve kadastro müdürleri ile çok sayıda harita mühendisi ile öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Ördekli Hamamı Kültür Merkezi’ndeki programda, BUSKİ Emlak ve İstimlak Daire Başkanı Mehmet Sait Ayık, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nde görevli Kontrol Mühendisi Nezih Gülesanlar ve BUSKİ Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı’nda görevli Harita Mühendisi Murat Sancak birer konuşma yaptı.

Gelişen teknolojiyle birlikte CBS’nin meslekte büyük bir paya sahip olduğu, 2001 yılından itibaren her yıl tüm dünya ülkeleri ile aynı anda Türkiye’de de bu faaliyetlerin düzenlendiğini belirten Şube Başkanı Ufuk Ay, “Meslektaşlarımıza ve topluma mesleğimizin önemli bir dalı olan Coğrafi Bilgi Sistemleri’ni tanıtmak, güncel gelişmeleri paylaşmak ve orta öğretim dahil farklı kesimlerde de bunu yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.

Son dönemde yaşanılan doğal afetlerin felakete dönüşmesinde afet bilgi sisteminin eksikliğinin büyük rolü olduğunu vurgulayan Başkan Ay, “Eğer hayatın her alanında daha yaşanılabilir bir süreç isteniyorsa, bilginin insanlık adına en anlamlı şekilde yönetilmesi gereklidir. Günümüzde Belediyeler Kanunu ile 3402 sayılı Kadastro Kanunu ve ‘Büyük Ölçekli Harita ve Harita Bilgileri Üretim Yönetmeliği’nin hükümleri, CBS’nin dayandığı mevzuatlardır. Bu mevzuat sürecinin tamamlanması ve bu bütünlükte ele alınması için, uygulayıcılara, kurumlardaki yöneticilere ve siyasilere büyük görevler düşmektedir” diye konuştu.

Ay, bugün için Bursa’da kent bilgi sisteminin tamamlandığını, ancak güncelleştirme sıkıntısı bulunduğunu, bu konuda yöneticilere görev düştüğünü sözlerine ekledi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: