jump to navigation

Yerel yönetimlere ”CBS” şart November 23, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


”Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü” düzenlenen sempozyumla kutlandı. Büyükşehir Belediyesiyle Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın katkılarıyla düzenlenen sempozyumda bu sistemin özellikle yerel yönetimler için ne kadar gerekli olduğu konusu görüşüldü. Yerel yönetimlere olası afet durumlarında nasıl hareket etmeleri noktasında önemli veriler sunan bu sistemin Türkiye’de yeteri kadar ilgi görmemesinden yakınan konuşmacılar, verdikleri örneklerle sistemin ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya çalıştı.

Büyükşehir Belediyesiyle Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası dünya genelinde 1999 yılından bu yana kutlanmakta olan Coğrafi Bilgi Sistemi günü nedeniyle bir sempozyum düzenledi. Sempozyumun açılışında konuşan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İlhami Okudan, Coğrafi Bilgi Sistemleri’nin merkezi ve yerel yönetimler tarafından karar alma sürecinde sosyal, kültürel ve siyasal yapının iyileştirilmesi amacıyla kullanılmasının şart olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’da Coğrafi Bilgi Sistemine dayalı Kent Bilgi Yönetim sistemlerinin çağdaş belediyecilik anlayışının kaçınılmaz bir gereksinimi olduğunu vurguladı.
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Coğrafi Bilgi Sistemleri Komisyon Başkanı Doçent Dr. Çetin Cömert’se merkezi ve yerel yönetimlerin acil durumlar için oluşturacakları B planları için bu sistemin kaçınılmaz olduğunu anlattı.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: