jump to navigation

Coğrafi Bilgi Sistemleri Uygulamaları paneli başladı November 23, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, kent bilgi sisteminin çağdaş bir belediye için kaçınılmaz bir teknolojik alt yapı ve gereksinim olduğunu söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın birlikte düzenlediği ”Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Uygulamaları Paneli” Antalya’da başladı. ASAT Konferans Salonu’ndaki panelin açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, üniversite rektörü iken uzaktan algılama sistemini kurduklarını hatırlatarak, bundan çok başarılı sonuçlar aldıklarını anlattı.

Bugün Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin elinde toprak kullanımı ile ilgili verilerin bu sistem sonucunda geldiğine işaret eden Akaydın, ”Bu verilerin üzerine elimizde ayrıca İller Bankası desteğiyle yapılan fotogrametrik harita gibi bir bilgi birikimi de var. Bunları kullanarak yerel yönetimlerin önünü teknolojik olarak açma zamanı geldi. Bu bilgileri ihtiyacı olan diğer kurumlarla da paylaşmaya hazırız” dedi.

Kent bilgi sisteminin çağdaş bir belediye için kaçınılmaz bir teknolojik alt yapı ve gereksinim olduğunun altını çizen Akaydın, şunları söyledi:

”Sizinle her platformda birlikte çalışmaya hazırım. Buna ihtiyacımız var. Belediyenin özellikle İmar ve Şehircilik, Harita ve İstimlak ile Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı bu konuda büyük ihtiyaç içinde. İşbirliğine ihtiyacımız var. Ancak kent bilgi sistemleri oldukça pahalı projeler. Başlangıç için 15 milyon lira gibi yazılım ödeneğine gereksinim var. Bunu makul boyutlarda geliştirmek için bize yardımcı olursanız, belediyemiz bir eğitim seferberliği kurarak, gerekirse bazı yazılımları kendi üreterek, bu işleri yapabilir. Bu çok ciddi bir yerel yönetim sorumluluğudur.”

-”AMACIMIZ CBS’Yİ ETKİN HALE GETİRMEK”-

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İlhami Okudan da paneli düzenlemedeki amaçlarının CBS kültürünün yerel yönetimler, ülke yönetimi ve toplumsal yaşamda etkin hale getirilmesini sağlamak olduğunu bildirdi.

CBS’lere gereksinim duyan kamu kurumları ile özel kurum ve kuruluşlar arasında bilgi deneyimi ve akışı sağlayarak, Türkiye koşullarına göre özgün çözümler üretilmesine katkı sağlamak istediklerini işaret eden Okudan, ”CBS ile arazi kullanım bilgilerine en hızlı ve doğru şekilde ulaşabileceksiniz. Doğal afetlerde kriz yönetimine hazır olacaksınız. CBS’yi yönetimlerinize hakim kılarsanız ormancılık ve tarım politikalarınız ancak o zaman çağdaş olacaktır. Ticarette ve ulaşımda uluslararası rekabet gücünüz artacaktır. CBS’yi güvenlik amaçlı uyguladığınızda kentinizin sokaklarında suçlular serbestçe dolaşamayacak, dağlarda teröristler gezemeyecektir” diye konuştu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Komisyon Başkanı Doç Dr. Çetin Cömert de ”Ulusal Konumsal Veri Altyapısının (UKVA) Ülkemizdeki Durumu” konulu bir sunum yaptı. Doç. Dr. Çetin Cömert, günümüzde verinin çok pahalı olduğuna dikkati çekerek, ülke çapında ve yerel bazda tüm kurumların anlık veri paylaşımı yapabildiği ulusal konumsal veri altyapısı kurulmasının günümüzde kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Doç Dr. Çetin Cömert, UKVA’nın, e-Türkiye projesi için de olmazsa olmaz olduğunu vurguladı.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: