jump to navigation

İzmirgaz Coğrafi Bilgi Sistemini Kongrede Tanıttı November 11, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


İzmir Doğalgaz Dağıtım A.Ş. (İZMİRGAZ), 02-06 Kasım tarihleri arasında yürütücülüğü TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) adına Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilen “Coğrafi Bilgi Sistemleri Kongresi”’ne katılarak “’İzmir Doğalgaz Bilgi Paylaşım ve Yönetim Sistemi”ni tanıtan bir bildiri yayımladı. İzmir Makine Mühendisleri Odası Tepekule Kongre Merkezi Anadolu Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye Türkiye’nin farklı illerinden gelen konuyla ilgili uzmanlar katıldı.

“CBS ve Altyapı Uygulamaları” başlıklı oturuma Konya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Su ve Atıksu Genel Müdürlüğü, Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi ve İZMİRGAZ A.Ş. katıldı. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’ndan Yüksek Mühendis Fikri Haşal’ın başkanlık yaptığı oturumda söz alan delegeler yaptıkları sunumla coğrafi bilgi sistemleri çalışmalarını ve altyapı uygulamalarını anlattılar. İzmir’de Coğrafi Bilgi Sistemi’ni (CBS) oluşturarak hayata geçiren ve bunu başta büyükşehir belediyesi olmak üzere yerel belediyeler ve diğer altyapı kuruluşlarıyla paylaşan ilk kurum olma özelliğini taşıyan İzmirgaz, ‘İzmir Doğalgaz Bilgi Paylaşım ve Yönetim Sistemi’ başlığı altında yaptığı sunumla kongrede büyük beğeni kazandı. Kongreye delege olarak katılarak sunumu gerçekleştiren İzmirgaz CBS Sorumlusu Yüksek Şehir Plancısı S. Gökçen Bilgen, oluşturulan CBS sisteminin fonksiyonları, avantajları, kurum içi, kurum dışı kullanım süreçleri, adres ve şebeke bilgi sistemi, internet/intranet uygulamaları hakkında katılımcılara bilgi aktardı. İzmirgaz’ın CBS alanındaki uygulamalarının teknolojik anlamda İzmir’e öncülük yaptığının altını çizen Bilgen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede kullanılan sistemin şirket olarak İzmirgaz’a sağladığı gerek ekonomik gerekse iş verimliliği ve zaman tasarrufu sağlaması açısından oldukça başarılı olduğunu belirtti.

CBS Uzmanı Bilgen, “Bilginin üretilmesi ve elde edilmesi kadar bu bilginin verimli bir şekilde yönetilmesi de kurum ve kuruluşlar için oldukça önemli bir stratejidir. Söz konusu bilginin yönetimi, uygulamalar ve teknolojiler bütünü içerisinde çözümleri beraberinde getirmektedir. Günümüzde bilgi sistemi altyapısını kuran şirketler teknolojiye daha kolay adapte olabilmekte ve bu durum yöneticilere hızlı, doğru, gerekçeli kararlar almalarında en önemli etken olmaktadır” dedi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: