jump to navigation

Mamak’ta e-harita dönemi başladı August 14, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Mamak Belediyesi uzman personeliyle gerçekleştirdiği uygulamalar sayesinde bilgi çağının lider belediyeleri arasına kendine sağlam bir yer edindi.

Mamak Belediyesi hayata geçirdiği uygulamalarıyla diğer belediyelere de model olarak vatandaşlara kolaylık sağlamaya devam ediyor . Teknolojinin ulaştığı son aşama olan 3 boyutlu Kent Bilgi Sistemi’nden sonra Mamak Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından yeni arayüzü ile tasarlanarak vatandaşın hizmetine sunduğu e-harita uygulamalarıyla yeni bir başarıya daha imza attı.

E-harita uygulamaları; Google Earth ile olan bütünleşik çalışmaları sayesinde, e-harita üzerinde yaptığınız büyütme, küçültme, kaydırma ve sorgulamalar eş zamanlı Google Earth üzerinden de takip ediliyor. Bunun yanı sıra; internet kullanıcıları tarafından kabul görmüş diğer internet harita uygulamaları ile de (google earth, google maps, bing maps) Mamak e-harita uygulamaları eş zamanlı çalışıyor.

Mamak Kent Bilgi Sistemi Haritası ile bina adres bilgileri, vergi mükellef bilgileri, yapı ruhsat bilgileri, önemli yerlere ait bilgilere kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Teknolojik Gelişmeler Takip Ediliyor

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için teknoloji alanında değişimleri yakından takip ettiklerini belirtti. Akgül, hayata geçirdikleri uygulamalarla Mamaklılar’ın belediyeye gelmeye gerek duymadan, evlerinden veya işyerlerinden zaman kaybına neden olmadan, hizmet alabildiklerini kaydetti.

Başkan Akgül;”Web sitemiz üzerinden imar durum haritası linkine tıklanarak Mamak’ın imar durumu rahatlıkça öğreniliyor. Ada ve parsel numarası yazılarak yapılan sorgulama sonucu istenilen parsele ait yapı koşulları ve kullanımını belirten imar durum bilgileri öğreniliyor. Parsel’e ait beyan bilgileri, imar arşivi’nde tutulan yapı ruhsat bilgilerine kolayca ulaşılıyor. Bunun gibi bir çok işlem zaman kaybı olmadan rahatlıkça gerçekleşiyor “dedi.

Vatandaşa Kolaylık Sağlandı

Vatandaşların herhangi bir adresi bulabilmesini kolaylaştırmak için cadde ve sokak’ların eski ve yeni isimleri de harita üzerinde görünüyor. Belediye’ye gelmeden işlemlerini evlerinden veya işyerlerinden zaman kaybına neden olmadan, hizmet alabiliyorlar.

Mamak’taki tüm parklar ziyaret edilebilmekte, sistemin güncelliği sayesinde Mamak’taki yeni yapılaşmalar (yapılan, yıkılan binalar) görüntüleniyor.

Mamak Belediyesi İmar Arşivi’nde tutulan yapı ruhsat dosyalarına ada/parsel numarası yazılarak 24 saat ulaşılıyor ve istenilen evrak incelenebiliyor.

E-harita uygulamaları ile mouse tuşları kullanılarak büyütme, küçültme, kaydırma işlemleri yanısıra yeni eklenen özellikleri sayesinde mesafe ve alan ölçümleri yapılabiliyor. Bu sayede; Mamak’ın herhangi bir yerinden gitmek istenilen yere olan mesafe hesaplanabiliyor veya istenilen bina, parsel vb. alanı ölçülebiliyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: