jump to navigation

Ordu’nun Kıyı Kenar Çizgisi Yüzde 80 Tamam July 31, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags:
trackback


Ordu Bayındırlık İl Müdürü Yılmaz Şahin, ilin sahil kıyı kenar çizgisinin yüzde 80’i oranında tespitinin tamamlandığını söyledi.

Ordu’da deniz, tabii ve suni göl ve akarsular da, kıyı çizgisinden sonraki kara su hareketlerinin oluşturduğu kumluk, çakıllık, taşlık sazlık, bataklık ve benzeri doğal olanlar olarak belirtilen kıyı kenar çizgisi tespitleri sürüyor. 1990 yılında kabul edilen yasa çerçevesinde yapılan çalışmalar kapsamında il sahil şeridinin toplam uzunluğu 101 km olan Ordu’da 80 km’lik kıyı kenar çalışması tamamlandığı açıklandı. Kalan kısmının hali hazır haritaları tedarik edildiğinde onlarında tamamlanacağını ifade eden Bayındırlık İl Müdürü Yılmaz Şahin, “Kıyı kenar çizgisi yapılmayan kısmın büyük bir bölümü Fatsa Perşembe ilçeleri arasındadır. Kıyı kenar çizgisinin iptaline ilişkin bakanlığımız aleyhine 23 adet dava açılmıştır. Önceki yıllarda açılıp bakanlığımız aleyhine sonuçlanan davalar temyiz edilmiştir” dedi.

Çalışmaların valiliğin belirlediği bir komisyon başkanı ve 5 kişilik teknik ekip tarafından yapıldığını ifade eden Şahin, “İlgililerinde kıyı kenar çizgisi talep edilmesi halinde, onaylı 1\1000 ölçekli halihazır haritalar üzerine geçirilmek zorundadır. Valililik yıllık programına uygun olarak kıyı kenar çizgisi tespiti yapılacak ise, yine varsa 1\1000 ölçekli onaylı halihazır harita üzerine, yoksa 1\5000 ölçekli onaylı harita üzerinde düzenlenen kıyı kenar çizgisi geçirilmiş halihazır haritalar ile kıyı kenar çizgisinin hangi esas ve verilere göre geçtiğini açıklayan tutanak ve belgeler, komisyon tarafından imza altına alınır. Komisyonca imza altına alınan pafta ve ilgili belgeler valiliğin görüşüne sunulur. Valiliğin uygun görüş bildirmesi halinde harita ile birlikte tüm belgeler bakanlığa gönderilir. Uygun görülen kıyı kenar çizgisi bakanlıkça onaylanıp, yürürlüğe girer” diye konuştu.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: