jump to navigation

Orta Doğu’nun su kaynaklarının haritası çıkarılacak June 30, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Orta Doğu bölgesinin yer altı ve yüzey su kaynakları haritası yakında İran İslam Cumhuriyeti Madeni Keşifler ve Jeoloji kurumu, Enerji Bakanlığı ve harita-proje kurumunun iş birliği ile hazırlanacak.

İrna’nın haberine göre, kurumun jeoloji yetkilisi Muhammed Rıza Kasımi, dünyada tatlı su kaynaklarının çok sınırlı olduğunu, coğrafi şartlar ve sınır ırmaklarının varlığı dikkate alındığında Orta Doğu’nun birçok ülkesinin, ortak yer altı ve yüzey su kaynaklarına sahip olduğunu ve bu nedenle yer altı su kaynaklarının durumunu ve yeni jeoloji haritalarını hazırlama çabasında olduklarını belirtti.
İran’ın jeoloji kurumunun Orta Doğu’nun metalojeni haritalarının yapımı için öneride bulunduğuna değinen Kasımi “İran, Orta Doğu’nun yeni jeolojik haritalarını sonuçlandırmayı başardı” dedi.

Kasımi, bu haritaların su kaynakları konusunda bilgileri içeren haritalar olacağını vurgulayarak şöyle konuştu: “önerinin kabul edilmesiyle birlikte yakında İran Enerji Bakanlığı ve harita-proje kurumu ve komşu ülkelerin iş birliği ile Orta Doğu’nun yer altı ve yüzey su kaynaklarının haritası oluşturulacak.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: