jump to navigation

Polis suçun analizini yaptı, SARIYER’de olaylar yüzde 88 azaldı June 27, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü büyük bir başarıya imza atarak, suç oranlarını geçmiş yıllara göre yüzde 88’e varan oranlarda düşürdü.

Suçun türü, meydana geldiği yer ve zamanın birlikte analiz edilmesi esasına dayalı bir uygulama olan analitik polisliğin getirdiği yeniliklerden biri de zaman boyutlu suç haritaları oldu.

Analitik polislik yöntemine göre; suçun türü, meydana geldiği yer ve zamanın birlikte incelenerek bir yöntem geliştiriliyor. Bu uygulamayı hayata geçiren Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü, özellikle mala karşı işlenen suçların önlenmesinde büyük başarı sağladı. Sarıyer polisi, ilk olarak zaman boyutlu suç haritaları hazırladı. Her hafta pazartesi günleri toplantı yapan polis, bir önceki hafta meydana gelen asayiş olaylarını ele aldı. Suçlar, işlendiği zaman ve yerlere göre tek tek harita üzerinde işaretlendi. Bir gün 3 farklı zaman dilimine ayrılarak hangi suçların hangi bölgelerde yoğun olarak işlendiği tespit edildi. Belirlenen yerlerde güvenlik önlemleri artırıldı. Uygulama kısa sürede sonuç verdi ve Sarıyer sınırları içinde asayiş olaylarında yüzde 56 ile yüzde 88 oranında azalma yaşandı. Sarıyer ilçe emniyet müdürlüğü sorumluluk alanında 2005–2009 yılları arasında evden hırsızlıklarda yüzde 56, işyerinden hırsızlıklarda yüzde 84, otomobil hırsızlığında yüzde 81, otodan hırsızlıkta yüzde 63, gaspta yüzde 88 ve kapkaçta yüzde 86 azalma oldu.

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü ve analitik polislik uygulamasının mimarlarından Rıdvan Günaydın, toplum destekli polislik uygulamalarının, analitik polislik uygulamaları ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Günaydın’a göre suçun önlenmesinde vatandaşların polisle birlikte sorumluluk paylaşması gerekiyor. Evden yapılan hırsızlıkların en çok gündüz öğleden sonra yaşandığını anlatan Günaydın, polisin mahalle sakinleri ile iletişime geçmesi ve karşılıklı ziyaretlerin ardından suçun önemli oranda azaldığını kaydetti.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: