jump to navigation

HARİTA VE KADASTRO HİZMETİ TOPLUMSAL YARARI GÖZETMELİ May 13, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


12. Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı Ölçme Teknolojileri ve Yazılım Fuarı başladı. Kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen kurulda gazetemize de plaket verildi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı konuşmada “Harita ve kadastro hizmetleri, toprağa bağlı tüm yatırım ve mühendislik hizmetlerinin alt yapısını oluşturmaktadır. Harita sektöründe yıllardır tartışılan sorunlar gündemimizde yer almaktadır. Yapılması gereken toplumsal yararı öne alan doğru düşüncelerle örülen bir yeniden yapılanma sürecinin yaşama geçirilmesidir” dedi.

küreselleşmenin sonuçlarının ortada olduğunu vurgulayan Soğancı, ülkemizde yoksulların daha fazla yoksullaştığını, siyasal yapıda pek çok değişimin gerçekleştiğini ve küreselleşmenin krizle birlikte ne kadar kötü bir proje olduğunun kanıtlandığını belirtti.

Küresel ekonomiyle yakın bağları olan ülkelerin krizden zarar görmeden kurtulamayacağını kaydeden Soğancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye gibi kendi kaynaklarını kullanamayan, bağımlı ülkeler bu krizden daha fazla etkilenecek. Krizin başlangıçta finans sektörüyle sınırlı kalacağı iyimserliğinin hakim olduğu piyasacı çevrelerin tahkim olduğu çevrelerin tahminlerinin aksine, süreç reel sektörü de hızla içine çekti. Kapanan şirket sayısı, batık banka kredilerinin hacmi, protestolu senet ve karşılıksız çek miktarı gibi rakamlar da ekonomideki baş aşağı gidişi doğrular nitelikte. Asıl büyük haber, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 2009 sonuna kadar halen çalışmakta olan 50 milyon kişinin işini kaybedeceği yönündeki açıklamasıydı.”

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Genel Başkanı Ali Fahri Özten ise toplumsal bir değer olan toprağın kısa dönemli ekonomik çıkarlar için kaynak haline getirilmesini eleştirdi.

Özten ayrıca mekansal bilgi sistemlerinin temelini harita ve kadastro bilgilerinin oluşturduğuna dikkat çektiği konuşmasında, harita ve kadastro mühendisliğinin bilimsel ve sosyal gelişmelerde anahtar bir rol oynadığını ifade etti.

Özten, açıklamasında şu görüşlere de yer verdi:
“Kamu ihale yasasının getirdiği olumsuzluklar ve yaşanan ekonomik sorunlar üyelerimiz arasında da olumsuz bir rekabet ortamı yarattı. Üyelerimiz maalesef daha fakirleşmiş ve birikimlerini kaybetmiş halde. Bu yüzden gelişmelere ve beklentilere uygun mevzuat hazırlanarak örgüt yapısı yenilenmelidir.”

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: