jump to navigation

Cep telefonlarının geleceği: Sosyal ağlar May 3, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Bugünün akıllı cep telefonlarının artık neredeyse bildiğimiz anlamdaki bilgisayarlardan pek bir farkı kalmadı. Kendi işlemcileri, kendi bellekleri, kendi veri depolama yöntemleri ve tabi kendi internet bağlantıları var. Durum böyle olunca internetin en büyük trendi sosyal ağlar ile cep telefonlarının yolları kesişmeye başladı ve gelecekte tamamen iç içe olacaklar.

Tüm firmalar ardı ardına bu konuda adımlar atmaya başladı bile. İlk olarak Google’ın Latitude adlı servisi ve iPhone reklamlarında görünen, Latitude’e çok benzeyen Loopt adlı uygulama göze çarpıyor. Yahoo’nun bunlara cevabı ise Friends on Fire adlı uygulama.

Yine iPhone için geliştirilen Centrl adlı uygulama, cepten sosyal ağlara tam erişim sağlıyor. CitySense adlı diğer bir uygulama ise ABD’deki üye kullanıcıların o anda nerede olduklarını bir harita üzerinde gösteriyor. Böylece gece dışarı çıkmadan önce kullanıcılar hangi eğlence mekanlarının boş, hangilerinin dolu olduğunu ayırt edebiliyorlar.

Tüm bunlar ilk etapta sayılabilen ve sosyalliği cebinizde taşımıza olanak veren uygulama ve servisler. Her ne kadar tüm bunların kullanıcı gizliliğini ihlal ettiğine dair sesler de yükselmeye başlasa da, görünüşe göre kullanıcılar kimin nerede olduğunu, ne yaptığını cepten görebilmek için bu riski almaya hazırlar. Asıl önemli olan nokta ise cepteki sosyalliğin şu anda yeni gelişmekte olması. Çok geçmeden özellikle genç kullanıcılar için bu tip uygulamalar cep telefonunun kendisi kadar vazgeçilmez olacak gibi görünüyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: