jump to navigation

GPS ile benzinden tasarruf April 25, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


GPS ünitesi ve lokasyon bilgisi sağlayıcısı Navteq, GPS ünitesi kullanımının etkilerini ortaya çıkarmak için yapılan bir araştırmada, bu ürünlerin kullanılması sonucunda yakıt tasarrufu sağladığını ortaya çıkardı.

Navteq adına araştırmayı gerçekleştiren NuStats firmasının yayınladığı rapora göre, GPS üniteleri gidilecek yol üzerinde en kısa rotayı ortaya çıkardığı için, toplam yakıt tüketimini azaltıyor.

Araştırma sonucuna göre, Almanya’nın Düseldorf ve Münih kentlerinde GPS yardımıyla kullanılan otomobiller, %12 oranında yakıt verimliliğine ulaştı.

Otomobillerin, 100 kilometrede 8,3 litre yakıt yerine, 7,3 litre yakıt tükettiğini belirten NuStats raporu, bu sonucun GPS ünitelerinin A ve B noktaları arasında var olan en kısa rotayı ortaya çıkarması, sürücüyü doğru zamanda yönlendirerek yanlış yola sapılması nedeniyle ortaya çıkabilecek ekstra yakıt tüketimini ortadan kaldırması gibi nedenlere bağlıyor.

Yakıt tüketimindeki verimliliğin, otomobillerin yaydıkları karbondioksit emisyonunu %24 oranında azaltabileceği ifade ediliyor. Almanya sınırları içindeki otomobillerin tamamı söz konusu olduğunda, sürücü başına 2500 kilometre daha az yol gidileceğini ifade eden NuStats, bu durumun her yıl Almanya genelinde 1,19 milyon lastiğin çöpe gitmesini engelleyebileceğini ifade ediyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: