jump to navigation

Gaziantep’te Tapu bizi gözetliyor April 7, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Gaziantep Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü’nün Hazine arazileri başta olmak üzere tüm arazileri uydudan takip edecek.

Mayıs ayında hizmete girecek sistem için çalışmalar devam ederken, arazilerin durumunun yanı sıra sistem sayesinde fay hatlarının hareketleri takip edilecek, mayınların yer tespiti yapılabilecek. 7,5 milyon TL bütçeli proje ile ülke genelinde 200 milyon TL tasarruf elde edileceği belirtildi.

Tapu ve Kadastro’da uydu dönemi başlıyor. Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü’nün hayata geçireceği Sabit GPRS İstasyonları Projesi 81 ilde 146 istasyon ile hayata geçirilecek. Gaziantep’te test aşamaları devam eden sistem Mayıs ayında faaliyete geçecek. Sistemin ana amacı arazilerin kontrolü. Ancak sistem sayesinde fay hatlarının hareketlerinden, mayınların yer tespitine, meteorolojik tahminlere kadar her veri gerçek zamanlı olarak takip edilecek.

Gaziantep Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Cengiz Yıldırım Gaziantep’te projenin alt yapısının tamamlandığını söyledi. Yıldırım “Sabit GPRS istasyonları Türkiye genelinde uygulanacak olan çok önemli bir proje. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün başkanlığında İstanbul Kültür Üniversitesi, TÜBİTAK ve Harita Genel Komutanlığı olmak üzere 4 kurum ortaklaşa bu proje üzerinde çalışıyor. Proje kapsamında Türkiye’de 146 sabit istasyon kurulması için alt yapı tamamlandı. Şuanda test çalışmaları devam ediyor ve Mayıs ayında projeyi uygulamaya geçireceğiz. Projenin bütçesi 7,5 milyon TL ama kullanım alanlarına baktığımız zaman her yıl ülkeye 200 milyon TL gibi bir katkısını olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

TARIM ALANLARI TAKİP EDİLECEK
Uydu sisteminin birçok alanda kullanılabileceğini vurgulayan Yıldırım haritacılıkta ve ölçü sistemlerinde bu projenin bir devrim olduğunu söyledi. Yıldırım “Sisteme bakıldığı zaman proje çok teknik olarak gözüküyor ama basit bir dille anlatacak olursak haritacılıkta ve ölçü sistemlerinde bir devrim.

ASKERİYE BİLE FAYDALANACAK
Kullanım alanı çok geniş bir sistem ve askeriye, meteoroloji, tarım, diğer kamu kuruluşlarına kadar herkes bu sistemden istifade edebilecek. Özellikle coğrafi konumlar üzerine kullanılacak bir sistem. Deprem kuşağı üzerinde bulunan bir ülkeyiz bu sistem sayesinde fay hareketleri takip edilebilecek. Meteoroloji tahminlerinde kullanılabilecek ve tarım arazilerinde toprağın analizi yapıldıktan sonra hangi alanların kullanılacağı gibi durumları sistem sayesinde takip etmek mümkün olacak. Askeriyede ise birliklerin araçlarını takip etme konusunda yardımcı olacak. Çok önemli ve faydalı olan bu projenin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: