jump to navigation

Malatya’yı 34 noktada gözlemliyoruz April 4, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Malatya’da kısa bir süre önce kurulan MOBESA (Mobil Elektronik Güvenlik Yönetim Sistemleri Ağı) kameraları sayesinde olaylarda azalma olduğu bildirildi.
– MOBESE MALATYA’DA OLAYLARI AZALTTI
– İL EMNİYET MÜDÜRÜ ALİ OSMAN KAHYA:
– “MOBESE KAMERALARI OLAYLARI AZALTTI”
– “ŞÜPHELİ PAKETLER ANINDA TAKİP EDİLİYOR”
– “PLAKALARA OTOMOTİK CEZA KESİLECEK”

İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, bütün Malatya’nın sokaklarını alabilecek bir kapasiteye sahip olduklarını ve böyle bir alt yapının da Türkiye’de sadece Malatya’da bulunduğunu söyledi. Kahya, “MOBESE yüzde 100 alt yapısı bize ait olan bir sistem. Belediye’nin katkısı ile alt yapıyı tamamen biz yaptık. Bir aydan beri görüntü alıyoruz. Şuanda Malatya’nın çıkışında 5 noktada Plaka Okuma Sistemi 1 haftada hizmete girecek. Trafik kazalarında ve kavga olaylarını merkezden uyarı yaparak müdahalede bulunuyoruz. MOSBESE hizmete girdikten sonra olaylarda büyük bir azalma oldu” dedi.
Şuanda 34 noktada 24 saat görüntü aldıklarını belirten Kahya, “Bu merkezimiz 24 saat çalışıyor ve Malatya’yı 34 noktada gözlemliyoruz. Bu sayı artabilir. Buna alt yapımız müsaittir. İleride Malatya’nın bütün sokak ve caddelerine kamera koyabiliriz. Malatya’ya giriş ve çıkışta 5 noktada Plaka Okuma Sistemi kuruluyor. Malatya’ya giren bir aracın hangi bölge ve semtte olduğunu takip edeceğiz. Kullanacağımız yazılımda kırmızı ışıkta geçenler, hız kuralını aşanlara otomatik olarak ceza kesilecek” diye
konuştu.
MOBESE kameraları ile birlikte ildeki şüpheli paket anonslarının da kesildiğini belirten Kahya, “Bir noktaya çanta ve şüpheli bir malzeme konduğunda bu uyarıya alacağız. Daha önce şehrin çeşitli noktalarına şüpheli çantalar oluyordu ve biz onları bomba uzmanı ekiplerimizle patlatıyorduk. Ama şuanda şüpheli paket anonsları kesildi” şeklinde konuştu.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: