jump to navigation

Cep telefonu abonenin yerini gösterir mi? March 30, 2009

Posted by Bahadir Sahin in English, Haber (News).
trackback


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beş kişinin bulunduğu helikopterin enkazına uzun süre ulaşılamaması, kazanın hemen ardından cep telefonu görüşmesi yapılmasına rağmen bölgenin tespit edilememesi teknoloji merkezli tartışmaları da beraberinde getirdi

İşin teknoloji tarafına bakıldığında ortaya çıkan tablo şöyle:
– Cep telefonu görüşmeleri karasal olarak kurulan baz istasyonları üzerinden yapılıyor.
– Şehir içinde (abone yoğun bölge) 400 metrede 1 baz istasyonu kurulurken, şehir dışında bu mesafe 3-5 kilometreye kadar çıkabiliyor.
– Cep operatörünün ilgili abonenin yerini tespit etmesi için ‘numara takip’ işlemini başlatması gerekiyor. Tüm aboneleri kapsayan böylesine bir işlem sürekli yapılmıyor. Savcılığın talebi doğrultusunda böylesine bir işlem yapılabiliyor. Bunun yanı sıra abone talep ederse bu bilgi SMS üzerinden kendisine gönderiliyor.
– Cep telefonlarıyla abonenin yer bilgisi “nokta” olarak işaretlenemiyor. Sadece bölgesel bir aralık veriliyor. O andaki sinyal taranarak, en yakın 6 baz istasyonu raporlanıyor. Aboneye en güçlü sinyalin geldiği yöne bakılarak konum bilgisi veriliyor.
– Şehir içinde abonenin yeri 50 metrelik bir yakınlıkta harita üzerinde işaretlenebiliyor. Şehir dışında, dağlık bölgelerde bu mesafe birkaç kilometreye kadar çıkabiliyor.
– Konum bilgisi için gerekli takip işlemi, cep telefonundan sinyal geldiği durumlarda yapılabiliyor. Bataryanın bitmesi durumunda takip işlemi yapılamadığı gibi, geriye dönük takip imkânı da yok.
Helikopter enkazına uzun bir zaman dilimi geçmiş olmasına rağmen ulaşılamaması, bataryanın bittiği dolayısıyla böylesine bir takip yapılamadığı ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: