jump to navigation

İzmir üç boyutlu sayısal kent rehberi March 25, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Turkce.
Tags: ,
trackback


İzmir Büyükşehir Belediyesi, “harita üzerine giydirilen canlı kamera görüntüleriyle” kentin her an izlendiği sayısal rehberi kullanıma açtı.

Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda düzenlenen “İzmir Üç Boyutlu Sayısal Kent Rehberi” tanıtımına Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş ve belediye yetkilileri katıldı.

Aziz Kocaoğlu, toplantıda, belediyenin aklı, bilimi ve teknolojiyi kullandığını, sayısal kent rehberinin de teknoloji yolunda “bir mihenk taşı” olduğu belirtti.

Dünyadaki ilk gerçek zamanlı kamera görüntülerinin rehber üzerinde izleneceğini kaydeden Kocaoğlu, “Rehber, kentin tanıtımına da katkı sağlayacak. Kentimizin zenginliklerini keşfetmek isteyen yerli ve yabancı turistler, yatırım yapmak isteyenler için önemli bir arama motoru olacak. Üç boyutlu rehberle, adeta kentin üzerinde sörf yapacaksınız” dedi.

REHBERİN ÖZELLİKLERİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Coğrafi Bilgiler Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje sayesinde kentin önemli noktalarına yerleştirilecek kameralarla harita üzerinde kente ait canlı kamera görüntüsüne ulaşılabilecek.

İnternet kullanıcıları, sistem üzerinde sorgulama yaparak, belediye yetki alanındaki tüm binalar ve kullanım amaçları, iş yeri adları, sağlık-eğitim gibi özel ve resmi kurum bilgileri, eczaneler, ulaşım noktaları, önemli tarihi binalar, kültür ve turizm tesisleri ile bina ve yolların fotoğraflarını görebilecek.

Yangın, alt yapı ve yol çalışmaları, su kesintisi, trafik ve hava durumu, körfez kirlilik haritası, kentle ilgili haberler ve vatandaşları ilgilendiren anlık bilgiler de dahil olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli faaliyetleri, projeleri, açılışları ve kentte gerçekleşen tüm kültür ve sanat etkinlikleri rehber üzerinde “Kent Günlüğü” bölümünde yer alacak.

Rehbere, belediyeye ait http://www.izmir.bel.tr adresinden ulaşılabilecek.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: