jump to navigation

Navigasyon taksiye ’zorla’ binecek March 20, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Karayolları Trafik Kanunu’nda ticari taksilere GPS cihazı zorunluluğu, navigasyon pazarını büyütüyor. Taksilerde 2010’dan sonra kullanımı zorunlu hale gelecek olan navigasyon pazarı 5 kat büyüyecek. Yabancı firmaların yeni ürünleriyle de Türkiye’de yılda 100 bin navigasyon cihazı satılacak.

AVRUPA Birliği (AB) uyum yasalarına göre yeniden güncellenen Karayolları Trafik Kanunu’nda, ticari taksilere GPS cihazı zorunluluğu navigasyon sektörünü hareketlendirmeye başladı. Özellikle ticari taksilerde 2010’dan sonra kullanımı zorunlu hale gelecek olan navigasyon pazarının 5 kat büyümesi bekleniyor. Yabancı markaların yeni ürünleriyle de cihaz satışlarının yılda 100 bine ulaşması bekleniyor. Pazarın yıllık cirosunun da yeni düzenlemelerle 12 milyon doları geçeceği tahmin ediliyor.

Satışlar 100 bini bulur

AB sürecindeki yeni düzenlemelerle Türkiye’deki 72 bin takside navigasyon cihazlarının kullanılmasının zorunlu hale geleceğini anlatan Garmin Türkiye Distribütörü Cem Baytekin, şu bilgileri verdi: “20 bin olan navigasyon cihazı satışlarının 100 bine çıkması bekleniyor. Pazarında 5 kat büyüyeceğini öngörüyoruz. Değişiklikle Türkiye genelinde yaklaşık 72 bin, İstanbul’da ise 18 bin ticari taksilerin tümünde bu cihazlar kullanılmaya başlanacak. Tüm bunlar hem tüketicilerin hem de taksi şoförlerinin işini kolaylaştıracak. Navigasyon pazarı da hızla büyüyecek.”

Pazarın bugün ulaştığı büyüklüğün 3 milyon doları bulduğunu dile getiren Cem Baytekin, şöyle konuştu: “Uydu görüntüleri yardımıyla İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere haritaların oluşturulmasıyla yaygınlaşan navigasyon sistemleri pazarı, şimdi de Karayolları Trafik Kanunu sayesinde yeni bir döneme giriyor. AB uyum yasalarına göre yeniden düzenlenen bu kanun ile taksilerde yol haritası kullanımı zorunlu hale geliyor. Yol haritası olmayan taksiler ise trafiğe çıkamayacak. Biz haritalarımızda sürekli yenilemelere gidiyoruz. Ayrıca ücretsiz bakım yapıyoruz. Çünkü Türkiye’de sürekli kavşaklar yenileniyor. Yolların giriş ve çıkışları değişiyor. Yeni alt yapıların yapılması haritalarda sürekli güncelleme gerektiriyor.”

Cirosu 4 milyar dolar

Navigasyon sektöründe yeni ürünlerin de önümüzdeki dönemde piyasaya çıkacağını açıklayan Baytekin, “Pazarın kısa sürede 12 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz. Garmin’in yıllık cirosu 4 milyar doları buluyor. Firmanın dünya pazarındaki payı da önemli bir konumda. Amerika ve Japonya gibi ülkelerde de en çok tercih edilen ürünler arasında” dedi.

Şirketin cirosu tekne navigasyonuyla artırıyor

GARMİN’in tekne navigasyonları pazarında da önemli bir konumda bulunduğunu anlatan Cem Baytekin, şöyle konuştu: “Denize kıyısı olan ülkelerde Garmin tekne navigasyonları pazarında da lider konumda. Özellikle İtalya, Fransa ve Amerika’da bu ürünlere talep çok fazla. Türkiye’de de tekne satışlarında son yıllarda bir artış gözleniyor. Bu ürünlerde bizim için çok önemli. Şirketin cirosal rakamlarını artıran bu ürünlerin fiyatları da 350 dolardan başlıyor. Ayrıca balıkçılar için de balık bulucu cihazlarımız var. Bu ürünlerin fiyatları da 120 dolardan satılıyor. bu ürünlere de amatör balıkçılar yoğun ilgi gösteriyor.”

Rakamlarla navigasyon pazarı

2007’de Türkiye’ye girdi.

Pazar 3 milyon dolara ulaştı.

Fiyatları 195 – 1500 Euro arasında.

Türkiye pazarında güçlü 6 firma var.

İlk etapta 100 bin satış bekleniyor.

12 milyon dolarlık pazar tahmini var.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: