jump to navigation

Denizli’nin Fotogrametrik haritası hazırlanıyor March 18, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Denizli Belediyesi, Kent Bilgi Sistemi’nin omurgasını oluşturacak fotogrametrik haritası hazırlatıyor. 55 bin hektar alanı kapsayacak çalışmada Denizli ve yeni bağlanan belde, köy ilçelerler birlikte havadan 2 bin 896 resim çekilecek.

Denizli Belediyesi, Kent Bilgi Sistemi’nin omurgası olacak, binalardan, dere yataklarına, arazi eğimlerinden, kot yüksekliklerine, her cadde ve sokakta kaç ağacın bulunduğuna varıncaya kadar bütün bilgilerin kayıt altına alınacağı Fotogrametrik Harita’nın hazırlanması için yer teslim protokolü imzaladı.

Bu çalışma Denizli’nin gelecek 50 yılının yol haritası olacak. 55 bin hektar alanı kapsayacak çalışmada Denizli merkez, yeni bağlanan belde ve köylerle birlikte Sarayköy’den Honaz’a, Aşağışamlı’dan Başkarcı’ya kadar olan bölgede havadan 2 bin 896 resim çekilecek. Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, harita ile sadece Denizli’ye yeni bağlanan belde ve köylerin değil, çevresindeki yerleşim birimlerinin de gelecek planlamasının önünü açtıklarını ifade etti. Zeybekci, yaklaşık 3 milyon TL’lik haritanın, İller Bankası tarafından Denizli Belediyesi için hibe olarak hazırlatıldığını söyledi.

1 YILDA TAMLANACAK

Projenin yer teslim protokolü, Zeybekci ile İller Bankası ve mühendislik firması arasında imzalandı. 360 günde tamamlanacak olan Sayısal Fotogrametrik Harita’nın, Kent Bilgi Sistemi’nin omurgasını oluşturacağını belirterek, Denizli’nin geleceği için önemli olduğunu ifade etti.

Çalışma ile 55 bin hektar alandaki her şeyin sayısal olarak kayıt altına alınacağını belirten, Zeybekci, “Bu çalışma Denizli’nin yeni bağlanan belde ve köylerinin yanı sıra Sarayköy, Karahayıt, Pamukkale, Irlıganlı, Kocabaş, Honaz, Başkarcı, Yeşilyayla ve Aşağışamlı’yı da kapsıyor. Biz bu haritayı hazırlatmakla, sadece Denizli’ye yeni bağlanacak belde ve köyleri değil, çevresindeki yerleşim birimlerinin de geleceğinin planlanmasının önünü açtık.” dedi.

55 BİN HEKTARLIK ALANI KAPLIYOR

Denizli Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Niyazi Dayanır, haritanın sağlıklı yapılaşmanın kılavuzu olacağını, yerleşim birimleri arasındaki plan bütünlüğünü sağlayacağını ifade etti. Belediyenin fotogrametrikle nerede kaç bina ve kaç katlı olduğunu, kot durumlarını bileceklerini anlatan Dayanır, “Kot farkları dolayısıyla vatandaşlarımız imar durumu alırken, her seferinde harita hazırlatmak için para ödemekten kurtulacak. Her şeyden önemlisi, bu harita sağlıklı bir kentleşmenin kılavuzu olacak. Bu plan sayesinde arazi eğimleri ve dere yataklarının uzantıları da bilineceği için artık uygunsuz alanlar imara açılmayacak. Yaklaşık 3 milyon TL’lik harita, İller Bankası tarafından Denizli Belediyesi için hibe olarak hazırlatılıyor. Harita tamamlandığında halkın bilgilenmesi için de internetten yayınlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: