jump to navigation

Kastamonu Özel Halk Otobüsleri artık uydudan izleniyor March 9, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Kastamonu`da Özel Halk Otobüsleri Mobiliz Araç Takip Sistemleri ile Uydudan Takip Edilecek. Böylece Otobüslerin Yerleri ve Hızları Tespit Edilebilecek.

Kastamonu Özel Halk Otobüsleri, Mobiliz ile anlaşarak otobüs duraklarına mobil araç takip sistemi kurdurdu. Kurulan sistemle, sefer yapan otobüslerin yerleri ve hızları uydu aracılığıyla tespit edilecek. Her hangi bir kural hatasında ise cezai işlem uygulanarak otobüsçülere yaptıkları hatalar iletilecek.

Rota Planlama ve Kontrol Sistemi ile gerçekleşen bu çözüm, toplu taşıma araçlarının duraklarının tanımlanması, seferlerin belirlenmesi, duraklara zamanında varış ve ayrılışlarının tespit edilmesi ile bu hareketlerin raporlanmasına yönelik olarak geliştirildi.

Mobiliz Araç Takip Sistemleri’nin Kastamonu Özel Halk Otobüsleri için geliştirdiği özel bir çözüm olan Rota Planlama ve Kontrol Sistemi sayesinde toplu taşıma araçlarının durak yerleri, kontrol noktaları harita üzerinde işaretlenerek sisteme kaydedilebiliyor, şoförlerin sefere çıkacağı günlere özel zamanlar ile duraklara varması gereken zamanlar sisteme kaydedilebiliyor. Bu sayede şoförlerin yaptığı zaman ve alan dışı ihlaller sisteme uyarı olarak gönderiliyor ve şoförler zamanlamalara uymak zorunda kalarak başka bir şoförün alacağı müşteriyi önceden alamıyor.

Toplu Taşımacılık Hizmeti Veren Kooperatifler, Belediyeler ve araç sahiplerinin yararlanabildiği Rota Planlama ve Kontrol Sisteminde, firma yöneticileri ve sistem sorumluları, kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifre ile internetten sisteme giriş yapabiliyorlar. Bu şifre ve kullanıcı adını kullanarak, önceden belirlenen duraklar arasında sefer yapan araçlarının hız, konum ve benzeri bilgilerini internetten ve cep telefonlarından her an her yerden izleyebiliyorlar ve araçların duraklara varış ve duraklardan ayrılış zamanlarını raporlayabiliyorlar.

2007 yılında bu sisteme geçen Kastamonu Özel Halk Otobüsleri’nin Başkanı Mehmet Tiryakioğlu, bu sistemle çalışma düzenindeki haksızlıkların giderildiğini ve üyeler arasındaki adaletin sağlandığını vurgulayarak, “kooperatif içindeki düzeni sağlamada % 70 başarı sağlanmıştır” dedi.

• Sistem sayesinde firma yöneticileri, araçların durak yerleri ile bu duraklar arasındaki kontrol noktalarını harita üzerinde işaretleyebilmektedir.
• Araçların seferleri için alan tanımlamaları yapılabilmekte ve bu sayede araçların alan içi veya çıkış hareketleri farkedilerek sisteme uyarı mesajlarının iletilmesi sağlanmaktadır.
• Araçların kontrol noktalarında duraklama zamanı ve sürelerinin, hafta-içi, hafta sonu, tatil günleri çerçevesinde ilk sefere çıkış zamanları açısından sisteme kayıtlanmasını sağlanmaktadır.
• Sistemde kontrol noktalarından çıkışlar ve bekleme süreleri için erken/geç ayrılmaya göre tolerans süresi girilerek ihlal seçenekleri belirlenebilmektedir.
• Araçların hangi güzergaha atanmış olduğu veya hangi güzergahlara hangi araçların atanmış olduğu sistemden raporlanabilmekte ve bu rapor bir excel dosyasına otomatik olarak aktarılabilmektedir.
• Her araç için belirlenen zaman aralıklarında, ilk durak noktasından çıkış ile son durak noktasına geldiği zamanlar arasındaki sürece ait tüm bilgileri raporlanabilmektedir.
• Planlanan programa (kontrol noktalarından ayrılış zamanlamaları) uymayan araçlar (durak bilgisi, varsa sürücü kimlik bilgisi, tarih, zaman, ve ne kadar fark oluştuğu) ihlal olarak raporlanabilmektedir.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: