jump to navigation

Habur Sınır Kapısı’na dev proje March 2, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags:
trackback


Şırnak’ın Silopi ilçesindeki TIR Parkı’nda uygulamaya konulması planlanan ve tahmini bedeli 35 milyon TL olan proje ile Habur Sınır Kapısı’ndaki sürücülerin sorunları sona erecek.

Proje içerisinde yer alan TIR Parkı aydınlatmasının güneş enerjisi ile sağlanacağını ifade eden Vali yardımcısı Abdullah Akdaş, projenin gece uydudan görünebileceğini söyledi.

Şırnak Vali yardımcısı ve Habur Mülki İdare Amiri Abdullah Akdaş, Valiliğin, Habur Sınır Kapısı’ndaki sürücülerin sorunlarına yönelik sürekli çözüm arayışında olduğunu belirterek, tahmini bedeli 35 milyon TL’lik bir projenin hazırlandığını söyledi. 1 Ocak tarihinden itibaren Şırnak İl Özel İdaresi’ne devredilen Silopi TIR Parkı’ndan elde edilen gelir ile sürücülerin sorunlarına Valiliğin kesin çözüm getireceğini ifade eden Vali yardımcısı Akdaş, projenin Uluslararası bir firma tarafından hazırlandığını söyledi. Şırnak Valisi Ali Yerlikaya’nın proje üzerinde titizlikle durduğunun altını çizen Akdaş, alt ve üstyapısı ile projenin mükemmel olduğunu belirtti. Proje hakkında basın mensuplarını bilgilendiren Akdaş şunları söyledi:

“1 Ocak tarihinden itibaren TIR Parkı Şırnak İl Özel İdaresi adına İşletilmeye başladı. TIR Parkı’nda şoförlerin rahat edebileceği, araçlarını güvenli bir şekilde park edebilecekleri fiziki şartlar yok. Sayın Valimiz de bunu bildiği için uluslararası bir firmaya proje çıkarttırdı. Yol mühendisi olan arkadaş, Avrupa standartlarına uygun ergonomik bir proje hazırladı. Bundan önce hazırlanan projeleri Sayın Valimiz pek yeterli bulmadı. Bu proje üzerinde hem fikir olundu ve şu an gördüğünüz bu proje avan proje. Bu projenin detayına girildi. Birkaç güne kadar bu proje bitecek. Bu projenin hayata geçirilmesi ile birlikte kuyruk kavgası, erken çıkma sonra çıkma gibi adaletsizlik ortadan kalkacak. Şoför kardeşlerimiz veya oraya gelen misafirlerimiz her türlü sosyal etkinliklerini yapabilecekler. Camisinden spor salonuna kadar halı sahasına kadar banyosuna kadar hatta misafirhanesinden oteline kadar hepsi bu proje içerisinde var. Bu projeye ilaveten aynı zamanda Cizre çevre yolunu da içerisine katarak Sayın Valimiz ihale edecek. Işıklandırma sistemi güneş enerjisi ile yapılacak bu proje gece uydudan görünebilecek. Altyapısı ve üstyapısı ile mükemmel bir proje. Çevre yoluna 2 adet üst geçit yapılacak. Şu an için net maliyeti tam olarak belirlenmedi ancak 35 milyon TL civarında olacağı tahmin ediliyor. Biz TIR Parkı’nın gelirlerini oradaki TIR ve kamyon şoförlerine geri döndürüyoruz. TIR parkı gelirinin tamamını buraya harcıyoruz. Bu Şırnak’ımız için imaj projesi. Buraya giren vatandaş böyle bir şey görmedim diyecek.”

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: