jump to navigation

ORMAN YANGINLARIYLA İLGİLİ ÖNLEMLER February 25, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarına müdahaleyi yaklaşık bir saatten, 15 dakikaya kadar indirdiklerini söyledi.

Bakan Eroğlu, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Edirne’de Vali Mustafa Büyük’ü makamında ziyaret etti.

Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetinin, Türkiye’nin her noktasında hizmetlerini devam ettirdiğini belirterek, şunları kaydetti:
”Hükümetimiz, Edirne’den 2 topluyorsa, 3 olarak yatırım sağlıyor. Toplam 600 trilyon yatırım yapıldı. Edirne’de en büyük hizmetkarı bakanlığımız olduğu için bu benim için büyük bir şeref. Milletvekili olduğum Afyonkarahisar’ın 5 katı hizmet Edirne’ye yapılmış. Hükümetimizin tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de büyük hizmetleri oluyor, bu devam edecek.”
Daha sonra soruları cevaplayan Bakan Eroğlu, bir gazetecinin, ”orman yangınlarıyla ilgili alınan önlemler nelerdir?” sorusu üzerine şu cevabı verdi:
”2007 yılında dünyada nem miktarının az, sıcaklığın yüksek olmasına bağlı olarak büyük yangınlara sahne oldu. Geçen yıl Yunanistan, Amerika ve Avustralya’daki yangınları biliyoruz. Bunlara oranla Türkiye’deki yangınlar daha düşük. Buna rağmen küçük bir alan bile yanmış olsa bizim yüreğimiz yanıyor. Ciğerlerimiz parçalanıyor. Dolayısıyla geçen yıl ekiplerimizde iyileştirilmelere gittik. Bin tane modern yangın söndürme aracımız, gerecimiz var. Bütün ekiplerimizi eğittik ayrıca modern teçhizatlar aldık.”

Ankara’daki Yangın Harekat Merkezi’nin en ileri teknolojik alt yapıya sahip olduğunu bildiren Bakan Eroğlu, ”Ankara’da Yangın Hareket Merkezimizden bir yerden helikopter kalktığı zaman onun koordinatlarını, harita üzerinde hangi istikamete gittiğini o andaki hızını Ankara’dan yangın harekat merkezinde görebilecek teknolojiye sahip. Pek çok yere özel kameralar kurduk. Kamera, dumanı gördüğü anda en yakındaki yangınla mücadele ekiplerine oradan da Ankara’daki yangın harekat merkezine intikal ediyor. Orman yangınlarına müdahaleyi yaklaşık bir saatten 15 dakikaya kadar indirdik. Bu da gerçekten çok büyük bir gelişmedir” diye konuştu.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: