jump to navigation

EVREKA EVREKA! February 22, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Yalova’da Maden Tetkik Arama Enstitüsü ve Yalova Belediyesi tarafından yaptırılan jeolojik etüt çalışmaları sonrası 3 noktada yeni termal su kaynakları bulundu.

Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu, kentte jeotermal enerji çalışmalarına başladıklarını ve yaptıkları jeolojik etütler sonrası yerin yaklaşık 350 metre derinliğinde yeni sıcak su kaynakları bulduklarını bildirdi. Termal ilçesine bağlı Akköy’de yapılan sondaj çalışmaları hakkında gazetecilere bilgi veren Binicioğlu, jeotermal enerjinin yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmez, ucuz, güvenilir, çevre dostu olma özelliğini taşıdığını belirterek şöyle konuştu:

“Yalova Belediyesi tarafından çalışmaları sürdürülen sondaj kapsamında bu mevkide 350 metre derinliğinde kuyu açılacak. Bu çalışmalar sonunda termal su Yalova’ya taşınacak. Termal sağlık ve turizm merkezleri, kür merkezleri ve termal su entegreli 5 yıldızlı oteller yapılması planlanan bu çalışmalarla hem sağlık turizmi geliştirilecek, hem de istihdam sağlanmış olacak” dedi.

Yalova Belediyesi ve YABELTAŞ adına Termal ve çevresinde jeotermal su arama ruhsatıyla çalışmaların yürütüldüğünü kaydeden Binicioğlu, 1300 civarında jeotermal su kaynağına sahip olan Türkiye’de de son yıllarda jeotermal enerjiden yararlanılarak şehir ve sera ısıtmacılığı yapıldığını, 240 kaplıcada sağlık ve turizm amacıyla termal su kullanıldığını hatırlattı.

Termal’in kaplıcalarıyla ünlü olduğunu ancak yapılan kaplıca turizmini geliştirme amacı taşıdıklarını söyleyerek “Üç ayrı etüt çalışması yaptık. Önce MTA tarafından jeoloji, hidrojeoloji, hidrojeokimyasal araştırmalar yapıldı. Daha sonra özel bir firma tarafından 120 kilometrelik bir alanda jeolojik ve hidrojeolojik harita çalışması ile 55 noktada jeofizik ölçümler yapıldı. En son yaptırılan detay etüt çalışmasında; 90 kilometrelik bir alanda 1/25000 ölçekli jeoloji haritası yapıldı. Jeoloji, jeofizik, hidrojeokimyasal araştırma sonuçları eski ve yeni elde edilen tüm verilerle birlikte değerlendirildi ve 3 termal suyun bulunduğu lokasyon belirlendi” dedi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: