jump to navigation

Karadeniz’in toprak haritası yenileniyor February 15, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Samsun Toprak Su Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, 1975 yılında hazırlanan toprak haritasının yenilenmesi için çalışma başlattı.2009 yılında Samsun’daki çalışmaların tamamlanacağını ve 739 numune noktasından 347 numune alındığını ifade eden Özdemir, 2168 kilometre karelik tarım alanında çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Türkiye’nin 1975 yılında hazırlanan toprak haritasının yenilenmesi için çalışma başlatan Samsun Toprak Su Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, TÜBİTAK desteğini alamayınca Karadeniz haritasını hazırlamaya başladı.
Türkiye’de 1975 yılında yapılan tarım arazilerinin tespiti, özelliklerinin belirlenmesi, taşlık, drenaj meyil, durumlarının tespiti, toprak içerisindeki materyalleri neler, gübre durumu gibi birçok toprak bilgisini içeren çalışmanın güncellenmesi için çalışma başlatıldı. Samsun Toprak Su Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nce hazırlanan proje, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırma Genel Müdürlüğü’ne sunuldu ve bilimsel çalışma olarak kabul edildi. Bakanlık projenin Türkiye çapında uygulanmasınakarar verirken, proje TÜBİTAK’a gönderildi. TÜBİTAK projeye olumsuz yanıt vermesinin ardından proje Sinop, Artvin, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun’da uygulanmaya başlandı.

ANALİZLERİ YAPILDI

Tarım topraklarının gübreleme açısından özelliklerinin ne olduğunun en son 1975 yıllarına dayanan verilerle halen kullanıldığını belirten Samsun Toprak Su Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Osman Özdemir, Türkiye çapında tarım arazilerinde her kilometrekareden toprak analizlerinin yapıldığını hatırlattı. Bu çalışmayla toprağın istediği gübre miktarı ve gübre çeşidi, toprakların taşlık, drenaj, meyil durumu, toprağın yapısının incelenerek ayrı ayrı haritalandırıldığını belirten Osman Özdemir, illere göretopraktaki potasyum, kireç, fosfor kireç gibi birçok maddenin durumu, eksiklikleri ve fazlalıklarının tespitli olduğunu, ilgili birimlerin halen bu haritaları kullandığını belirtti.

Uyguladıkları projelerde toprak durumunun aradan geçen 33 yılda tespiti için sorumluluk bölgelerinde çalışma başlattıklarını, projenin kabul gördüğünü ve genel müdürlük tarafından Türkiye geneline uyarlandığını ifade eden Özdemir, geçen sürede Türkiye’nin topraklarına ne olduğunun cevabının aranacağını ama TÜBİTAK desteği olmadığı için bölgesele dönüldüğünü söyledi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: