jump to navigation

Mobiliz’de hedef 2009 sonu 3 bin müşteri 60 bin araç February 10, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Mobiliz 2004 yılından bu yana mobil veri sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Bilkent Cyberpark Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ndeki Ar-Ge merkezi ve İstanbul ile Ankara’daki iki ofisinde çalışmalarını 35 kişilik ekiple sürdüren şirketin sunduğu Mobiliz Yeni Nesil Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemi, Türkiye’de iki binin üzerinde işletme tarafından 40 binin üzerinde araçta kullanımda. Müşterilerinin çoğunluğunu lojistik ve nakliye sektörleri başta olmak üzere hazır beton ve inşaat, akaryakıt, ulaşım, gıda, bankacılık gibi sektörlerden şirketlerin oluşturduğunu açıklayan Mobiliz Genel Müdürü Levent Aydoğan, kendi alanarında yüzde 50’ye yakın pazar paylarının olduğunu ifade etti.

“Yeniden alım kararları başlatılıyor”

Krizin başlangıcında 2008’in son çeyreğinde tedirginlik ve belirsizlik nedeniyle bazı potansiyel müşterilerin yatırımlarını ertelediklerini ancak 2009 Ocak ayından itibaren yeniden alım kararlarının başlatıldığını kaydeden Aydoğan, Mobiliz’in hedefinin 2009 sonuna kadar sisteme yeni ürünler ilave edip, müşteri sayısını 3 bin, araç sayısını da 60 binin üzerine çıkarmak olduğunu açıkladı. Aydoğan, şöyle konuştu: “Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemlerinin tasarrufa ve verimliliğe doğrudan katkıda bulunması, içinde bulunduğumuz ekonomik krizde de, tedirginliğin azalacağı 2009’un ilk çeyreğinin sonundan itibaren talebin çok fazla etkilenmeden süreceği beklentisini yaratıyor. Ayrıca, ürünün doğrudan belirli bir sektöre veya bir kaç sektöre hitap etmemesi, lojistik, inşaat, akaryakıt, gıda, dağıtım gibi pek çok sektöre yönelik çözümler üretmesi de krizden az etkilenen sektörler içerisinde olacağına yönelik umut taşımamıza neden.”

“Araçların sadece yüzde 1’inde Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemi var”

Türkiye’de 6,5 milyon civarında ticari araç bulunduğunu, Avrupa’da toplam araç takip cihazı satışlarının yarıdan biraz fazlasının nakliye ve lojistik sektöründe kullanıldığını anlatan Aydoğan, Türkiye’de halen araçların sadece yüzde 1’inde Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemi bulunduğu gözönüne alınırsa bu alanda alınacak daha çok yol olduğunun söylenebileceğini dile getirdi. Aydoğan, sektörel araştırma kuruluşlarının 2010 yılı sonuna kadar araçlarda kullanım oranının yüzde 15’e ulaşacağını öngördüğünü anımsattı. Aydoğan, “Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemleri aslında içerisinde bir çok farklı teknolojiyi barındıran ve çok farklı uzmanlıkları bir arada bulundurmayı gerektiren sistemler. İçerisinde iletişim teknolojisi, yazılım teknolojisi, uydu teknolojisi, veri tabanı, veri güvenliği, yüksek miktarda neredeyse gerçek zamanlı veri işleme teknolojisi, sayısal haritalar üzerine dayalı coğrafi bilgi sistemleri ve çok sunuculu şebeke altyapıları gibi pek çok disiplini barındırıyor” şeklinde konuştu.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: