jump to navigation

Korsana Google’la operasyon February 7, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Polis teknolojiyi yakından takip ediyor. Avcılar’da korsan CD satanlar Google Earth üzerinden tespit edildi, yerleri işaretlendi ve operasyon yapıldı. 30 kişi gözaltına alındı, 80 bin korsan CD ele geçirildi.

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, “Avcılar’da birçok işyerinin zemin katları, sokak ve cadde aralarında korsan CD ve DVD satılıyor” ihbarı üzerine harekete geçti. İlçeye gelen sivil dedektifler, korsan CD ve DVD satışı yapan pasaj altları olmak üzere cadde ve sokakları tek tek belirledi. Korsan satan yerlerin haritası çıkarıldı. Çıkarılan harita sivil dedektiflerin ellerinde bulunan cep bilgisayarındaki Google Earth’le karşılaştırıldı ve yükleme yapıldı.

Google Earth’deki karşılaştırmanın ardından Avcılar’da korsan CD ve DVD satışı yapan şüphelilerin adreslerine eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Polis, Google Earth üzerinde gelen adres üzerine eş zamanlı düzenlediği 26 ayrı adreste 80 bin adet korsan CD ve DVD ele geçirdi. CD’ler arasında pornografik içerikli CD’lerin de bulunduğu öğrenildi. Ayrıca zanlıların pasajların alt kısımlarında bulunan depolarda ise 10 adet kopyalama cihazları ele geçirildi. Olayla ilgili 30 kişi gözaltına alındı. Korsan ürün satmak suçundan gözaltına alınan zanlıların bazılarında ise korsan ürün satmak suçundan poliste kayıtlarının olduğu öğrenildi. Zanlılar, sorgularının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: