jump to navigation

Google’dan lokasyon bazlı sosyal ağ February 5, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Arama motoru Google’ın cep telefonlarına yönelik yeni uygulaması “Google Latitude”, kullanıcılara yakınları ve arkadaşlarının yerini belirleme olanağı sunuyor. Google’ın resmi blog sitesinden yapılan açıklamada, dün hizmete giren Google Latitude uygulamasının, kullanıcılara yakınlarıyla eğlendirici bir biçimde temasta olma imkanı verdiği belirtilerek, “Bu uygulama sayesinde, eğer eşiniz trafiğe takıldıysa, arkadaşlarınızdan biri hafta sonu için yaşadığınız kente geldiyse veya yakınınızın uçağı varacağı yere indiyse bunu bilebileceksiniz” denildi.

Online yer belirlemenin özel yaşam için olası tehditlerine karşı bu uygulamadaki her şeyin “opsiyonel” olduğunun altını çizen Google şirketi, “Sadece sizin yerinizi görebilenleri kontrol etmeyeceksiniz, aynı zamanda sizin yerinizi görebilecekleri bölgeye de karar verebileceksiniz veya ‘Gizli’ moduna geçebileceksiniz” ifadesi kullanıldı.

Yeni uygulama sayesinde kullanıcılar, kendilerini, örneğin aslında İtalya’nın başkenti Roma’da iken ABD’nin Niagara Şelaleleri’ndeymiş gibi gösterebilecekler.

Şimdilik 14’ü Avrupa ülkesi 27 ülkede kullanıma sunulan hizmetin aşamalı olarak başka ülkelere de getirilmesi öngörülüyor. AGoogle yeni uygulaması Latitude ile lokasyon bazlı sosyal ağlar yarışına girdiğini açıkladı. Yeni uygulama kullanıcılarının cep telefonları ve diğer kablosuz araçlar ile konumlarını otomatik olarak paylaşabilmelerine olanak sağlıyor. Mobil sosyal ağ Loopt‘la büyük benzerlik gösteren uygulama, Google Maps servisine entegre bir şekilde çalışıyor.

Latitude, kullanıcıların konumlarını GPS, Wi-Fi ve baz istasyonları konum verilerini kullanarak buluyor. Uygulama kullanıcılara bulundukları konuma göre yakınlarındaki etkinliklere ve yerel bilgilere, özellikle restaurant, tiyatro, sinema, sağlık merkezi gibi yerlerin bilgilerine ve adreslerine kolayca ulaşmalarına olanak sağlıyor. Harita üzerinde, kullanıcıların konumları, yükledikleri küçük profil resimleri ile gösteriliyor. Bunun yanında bu uygulama ile Facebook ve Twitter tarzı durum güncellemeleri de yazılabiliyor. Latitude, Google Talk ile de entegre çalışan bir sistem. Bu da kullanıcıların konum bilgilerini ve durum güncellemelerini Google Talk üzerinden paylaşabilmelerine olanak sağlıyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: