jump to navigation

Arazilerini ve meşelerini internetten gözetliyorlar January 28, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


İnternet üzerinden Fatiha okuma dönemi başlatan Mehmet Ayaz, şimdi de köylerinden evlerinden uzakta yaşayan gurbetteki vatandaşlar için internet üzerinden Google Earth programını kullanarak, köylerindeki meşe ağaçlarını ve arazilerini gözetleme sistemi kurdu. Köylerdeki meşe ağaçlarının kesilmesini önlemek için kurduğu site en çok gurbette yaşayan vatandaşları sevindirdi.

Bölgede yaşanan ağaç katliamının önüne geçmek için böyle bir fikir ürettiğini belirten http://www.sürgücü.com sitesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ayaz, internet üzerinden kurulan sistem ile gurbette yaşayan vatandaşlara ait meşe ağaçları ve arazilerini uydudan takip edebileceklerini söyledi. Ayaz, “Daha önce köylülere internet üzerinden Fatiha okuma sistemi geliştirmiştim. Şimdi özellikle gurbette yaşayan köylülerin meşe ağaçlarını ve arazilerini takip etmesi için bir sistem kurdum. Artık internet üzerinden uydudan takip edebilirler. Dünyanın neresinde olursanız olun Google Earth programını bilgisayarınıza indirip, sanal alemde hatta 3 boyutlu olarak uzun zamandır göremediğiniz köyleri uydu üzerinden görebilirsiniz.” dedi

Son günlerde Sürgücü köyünde izinsiz kesilen meşe ağaçları yüzünden bölgede orman katliamı yapıldığını vurgulayan Ayaz, “Köylüler yurt dışında yaşadıkları için arazilerindeki meşe ağaçları belirsiz kişiler tarafından kesiliyordu. Köylüler de bundan rahatsız oluyordu. Uzakta yaşadıkları için sürekli gidip arazilerini kontrol edemiyordu. Bu sistemle artık internet üzerinden 24 saat boyunca arazilerini ve meşe ağaçlarını rahatlıkla izleyebilirler. Köylerdeki akrabalarını arayıp ihbarda bile bulunuyorlar. Bu sistemden köylüler çok memnun oldu. Buradaki amacımız özellikle orman katliamının önüne geçmektir. Bir zamanlar Sürgücü köyü meşe ağaçlarından geçilmiyordu. Şimdi ise topraklar çoraklaşmış vaziyette. Bizler köylerimize ve bereketli arazilerimize şimdiden sahip çıkmazsak ileriki yıllarda karşılaşacağımız kuraklığa ve erozyona çok pişman olacağız. Geç kalınmadan herkes arazisine, meşe ağaçlarına sahip çıkması gerekir. İnternet nimetlerinden artık köylülerimiz de bu şekilde yararlanıyor. Sanal alemde hedefim insanların doğup büyüdükleri köyü internet üzerinden canlı canlı izlettirmektir. Bu konuda şu çalışmalarımız devam ediyor. En kısa zamanda bunu da hayata geçireceğim.” şeklinde konuştu.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: