jump to navigation

Antalya’nın 1/1000 ölçekli sayısal fotogrametrik haritası tanıtıldı January 26, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Antalya’nın 1/1000 ölçekli sayısal fotogrametrik halihazır haritası, düzenlenen panel ile tanıtıldı. Sea Life Hotel’de düzenlenen iki gün sürecek panelde haritanın yaşatılması, güncellenmesi, kullanımı, amaçları, uygulama ve üretim süreciyle üretimde kullanılan donanım gibi konularda bilgiler verilecek.

Panelde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, haritayı Büyükşehir Belediyesi olarak 10 aydır kullandıklarını ve birçok çalışmalarında önemli bir veri kaynağı olarak faydalandıklarını ifade etti. Türel, bir kentin sağlıklı gelişiminin, ancak gelişiminin planlı bir şekilde yapılmasıyla mümkün olabileceğini kaydetti. Türel, Antalya’nın yıllık nüfus artışının yüzde 4 olduğunun altını çizerek, Antalya’da planlamanın daha da hayati bir önem taşıdığına dikkati çekti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, 1/25000 ölçekli nazır imar planını hazırladıklarını söyleyen Türel, 1/1000 ölçekli sayısal fotogrametrik haritadan yola çıkarak, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planları da hazırlayacaklarını kaydetti.

Menderes Türel, bugün Antalya’nın geleceğe daha güvenle baktığını söyleyerek, ”Teknolojinin son imkanları kullanılarak hazırlanan bu haritalar sayesinde, dünya kenti olma yolunda attığımız adımlar daha etkili olacak” diye konuştu.

HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İlhami Okudan da, Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu 1/1000 ölçekli haritanın, harita mühendisliğiyle teknolojinin buluştuğu son nokta olduğunu bildirdi. Okudan, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, ilçe belediyeleri, 112 acil servis, emniyet teşkilatı, TEDAŞ, Telekom ve doğal gaz gibi birçok kurumun bu haritadan faydalanabileceğini ifade etti.

Haritaların, belediyecilikte her şeyin başlangıcı olduğunu kaydeden Okudan, ”Her türlü faaliyet bu haritadan çıkış alır. İmar planları, elektrik, doğal gaz, su, kanalizasyon ve daha niceleri. Bu haritalar kent bilgi sisteminin temelidir” dedi.

Daha sonra, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı Feridun Uyar, katılımcılara, haritanın, amaç, kapsam ve kullanımıyla ilgili bilgiler verdi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: