jump to navigation

Yangınla etkin mücadelede CBS January 25, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


ÇEVRE ve Orman Bakanlığı, her sene yaz aylarında yaşanan en büyük sorunların başında gelen orman yangınlarıyla, teknolojiden destek alarak başediyor. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, riskli bölgelerdeki ormanlara kurdukları kamera sistemleri sayesinde yangınları, dakikasında tespit ederek müdahale ettiklerini belirterek, uzaktan takip sistemiyle de söndürme araçlarının yangın yerine erkenden ulaşmasını sağladıklarını aktardı.

Eroğlu, ‘Yangına müdahale eden aracın yerini, hızını, su durumunu yaptığı sefer sayısını bile Ankara’dan görüyorum. Sistemle yüzde 60 tasarruf sağladık’ dedi. Eroğlu, sistem sayesinde, geçmişte 1 saat olan yangınlara müdahale süresinin 15 dakikaya indiğini açıkladı. Eroğlu, şunları kaydetti:

İSKİ’de görevliyken teknolojiyi çok iyi kullanarak, şehrin tüm su şebekesini uzaktan izleyebildiğiniz biliyoruz. Bakanlık faaliyetlerinde hangi bilişim teknolojilerini kullanıyorsunuz?
İlk adım olarak DSİ’de Yönetim Bilgi Sistemi’ni kurduk. İSKİ’de kurduğum sistemleri DSİ’ye uyarladım. Türkiye genelinde personel, stok ve yatırım hareketleri merkezden izlenebiliyor. Bu sayede karar verme mekanizmaları daha çabuk işliyor. Bir milletvekili aradığı zaman anında tuşa basarak bir yatırımın durumu, fiziki gerçekleşmesini söyleyecek durumdayız. Barajların su durumu da tak diye, anında o andaki değerleri söyleniyor. İkinci adımda da Coğrafi Bilgi Sistemi’ni kurduk. Harita üzerinde şehirler, köyler, kasabalar, yollar, nerede baraj var, barajın üstüne tıklayınca detayları görüyorsunuz. Oturduğum yerden tüm yatırımları izliyorum. Arıtma tesisleri, irsale hatları, sulama tesisleri, dere ıslahları hepsi görülüyor. Bütün projeleri harita sisteminde tabaka tabaka görüyoruz.

EN KAPSAMLI SU VERİ TABANI

İklim değişikliği gibi gelişmeler sonrasında su, en değerli kaynaklardan birisi haline geldi. Siz, bu konuda da bir proje geliştirdiniz?
Bu proje, DSİ tarafından planlanan bütün yatırımlar için ana done olacak. Su verilerinin online merkezi bir veri tabanında toplanması sağlanıyor. Yüzey, yeraltı suları, su kalitesi izleme gibi verilere sahip olacağız. Bu, dünyanın en kapsamlı su veri tabanını oluşturuyor.

Türkiye’nin orman varlığı, her sen yaz döneminde çıkan yangınlar nedeniyle tahrip oluyor. Bunu önlemek için de yine teknolojik tedbirler alıyorsunuz.
Türkiye yılda ortalama 2 bin ila 2 bin 500 yangınla Akdeniz iklim kuşağında yangın riski en yüksek ülkeler arasında yer alıyor. Bilgi teknolojileri ile orman yangınlarındaki etkin mücadeleyi daha da arttırmayı hedefliyoruz. Orman Yangınları Erken Uyarı Sistemi’ni kurduk. Ormanlara, 360 derece dönebilen kameralar yerleştirdik. Özellikle yangın riskinin yüksek olduğu kıyı kesimindeki ormanlara kurduk. Kameralarda dumanı veya yangını gören sistem otomatik alarm veriyor. Müdahale hızımızı ölçtük, geçmişte 1 saat iken şu anda 15 dakikaya indi. Bu müdahale süresi ne kadar hızlı olursa, o kadar az alan yanar. Bunu gördük.

Bu sistemin dünyada örnekleri var mı?
Geliştirilen bu sistem ve yazılıma dünyanın birçok ülkesinden talepler gelmeye başladı. ABD ve Avrupa ülkeleri temsilcileri dahi gelip sistemi inceliyor. Bize başvurarak kendi ülkelerine de bu sistemleri kurmamızı istediler.

UZAKTAN TAKİP
Yangınların erken tespiti yanında, zamanında ve doğru müdahale etmek de çok önemli. Bunun için nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Mobil teknolojilerin kullanıldığı bir Yangın Yönetim Sistemi geliştirdik. Web tabanlı mobil uygulamalar ile orman yangınlarıyla mücadele konusunda etkinliği artırıyoruz. Yangın ihbarı alındığında, yangın noktasına en yakın yangın söndürme ekip ve aracını hemen hareket ettirerek, yangına kısa sürede müdahale ediyoruz. Yangın söndürme cihazı nerede, mesafesi ne, hızı ne kadar, suyu ne kadar, helikopter kalktı mı, kaç sefer yaptı, yangın yerine yaklaştı mı diye uzaktan kontrol ediyoruz. Böylece, makine parkında yer alan araçların daha ekonomik, verimli kullanımı sağlanıyor. Yangının büyüklüğüne göre araçları yönlendiriyoruz. Aynı anda birkaç yangın çıkabiliyor. Ona göre yönlendiriyoruz aracı. Müdahale ne kadar erken yapılırsa, yangının söndürülmesi o kadar mümkün. Yangınlar yörelere göre farklılık göstermektedir. Her yörede farklı, hatta yöre içinde bile farklı söndürme metotları gerekiyor. Yangın alanında hangi ağaç türünün olduğu, yaşı, ormanı örtme derecesi, nem, rüzgar yönü, araçlarının yangın mahalline göre durumu yangın yönetimi için son derece önemli. Toplam 2 bin 727 adet iş veya hizmet aracına,
mobil veri iletişim cihazı kurduk.

SELE ÖNCEDEN UYARI

Hava tahmini konusunda da bir proje uyguluyorsunuz?
İhalesi gerçekleştirilen MESTAP projesi kapsamında bir bilgisayar sistemi kuracağız. Projeyle hava tahminlerinin kalitesini ve doğruluğunu artırmayı amaçlıyoruz. Projeyle meteorolojik kaynaklı doğal afetlerin tahminini, takibi ve erken uyarı sistemlerini geliştirerek, can ve mal kaybını en aza indireceğiz. Taşkın durumunda, ilgili birimlere uyarıda bulunuyor. Havzaya gelecek su miktarı fazlaysa, sele dönüşecekse, alarm sistemleri uyarıyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: